292ZOBRAZENÍ


Zubní hygiena

Dokonalá ústní hygiena je bezpodmínečnou podmínkou pro zdravé a krásné zuby! Máte zažloutlé či zašedlé zuby? Viníkem jsou potraviny, nápoje, cigarety. Krvácejí Vám dásně? Zvýšená krvácivost je projevem zánětu okrajových dásní. Z drobného zánětu se může vyvinout postupně parodontitida, která pokud nebude léčena, může vést až ke ztrátě vlastních zubů. Vše můžete odstranit a předejít onemocnění zánětu dásní! Čím? Dokonalou ústní hygienou. Profesionální zubní hygienu provedenou odborníkem vyžadují dnes nejen stomatologové jako součást léčby, ale lidé ji chápou jako prevenci a běžnou denní součást života. Příspěvek poskytla společnost 

Zubní hygiena

Dentální hygiena se zabývá prevencí zubního kazu, prevencí onemocnění dásní a jejich léčbou a léčbou závěsného aparátu.

Zánět dásní

Zdravá dáseň má lososovou barvu. Není-li péče o chrup adekvátní, dáseň vlivem bakterií nateče a může začít krvácet, což je příznakem zánětu. Tento zánět se dá během velmi krátké doby vyléčit, a to odstraněním zubního kamene a správným a důkladným čistěním zubů a dásní (použití mezizubních kartáčků nebo zubních nití). Pokud se zánět neléčí, dochází k paradontóze – ztrátě zubů. Je velmi důležité naučit se správné techniky čištění zubů, péče o dásně a mezizubní prostory.

Vhodný kartáček

Pro dokonalé čištění zubů doporučujeme používat kartáčky spíše měkčí. S tvrdým kartáčkem si můžete postupně vybrousit zubní sklovinu a narušit tak povrch zubu. Pracovní část kartáčku by měla být krátká (do 2 cm), čím kratší hlavička, tím lépe se dostanete i do zadních partií, štětinky rovně střižené a především co nejhustší.

Technika čištění

Kartáček přiložíme k dásním, štětinky vyklopíme do mezizubního prostoru, aby krásně zapadaly a byly na dásni, provádíme velmi malé kroužky. Při této technice masírujeme dásně, ale také vyčistíme celý zub včetně části mezizubního prostoru. Z vnitřní strany zubu pak opakujeme tentýž postup. Kroužky musí být co nejmenší pro dokonalé vyčištění zubů. Kousací plošky čistíme klasicky, přejíždíme kartáčkem nebo kroužíme. Doporučená doba čistění je minimálně 5 minut.

Mezizubní pomůcky

Zatímco nit je vhodnější pro ztěsnaný úsek chrupu, v oblasti stoliček bývají obvykle mezerky větší, tam doporučujeme spíše mezizubní kartáček. Z počátku čištění mezizubních prostor může dáseň krvácet. Nelekejte se, jde o vyplavování bakterií z mezizubních prostor. Zánět se léčí, během 14 dnů by krvácení mělo ustat. Mezizubní kartáček je třeba používat denně, lépe před spaním. Kartáček pro vnitřní plošky zubů Jedná se o jednosvazkový neboli solo kartáček. Kartáček přiložíme na přechod zubu a dásně a budeme jemně obkružovat tak, abychom čistili nejenom dáseň, ale také kousek zubu, protože povlak se usazuje právě na těchto místech nejvíce. Nezapomínejte na zadní stranu posledních stoliček. S Italem v kuchyni II (13)