Co je to SAG ?
Skupina streptokoku je pomerne siroka, podle druhu antigenu se deli do skupin oznacenych A -V. O skupine B streptokoku se v posledni dobe zacalo hodne mluvit -porodniky a pediatry pak nejvice zajima Streptococcus agalactiae ( nekdy oznacovan zkratkou SAG - pouzito v clanku dale ) . Nemel by byt zamenovan se streptokokem skupiny A, ktery je puvodcem tonsilitidy ( anginy ). SAG je bakterie, kterou je i za normalnich okolnosti mozno vykultivovat na krcnich mandlich, v zazivacim traktu i v pochve, aniz by jeho pritomnost vyvolavala jakekoliv projevy onemocneni, hovorime o tzv. kolonizaci.
Jak se miminko nakazi ?
Vase miminko se jim muze nakazit v prubehu porodu - poranenim, vdechem nebo polknutim infikovaneho posevniho sekretu ( kontaminovan u 7 - 20% zen ). Nicmene 98 - 99% novorozencu narozenych matkam nosickam se neinfikuje, a z tech kteri se infikuji se infekce projevi jen u maleho poctu. Dalsim zdrojem muze byt jiny kolonizovany novorozenec ( az 20%) .
O jaky typ nakazy se jedna ?
Existuji dva typy infekce :
1. casny - projevi se do 6 hodin od porodu a vetsina do 7. dne zivota, jedna se o zanet plic, michy, mozku, pupecniku, spojivky, stredousni dutiny. Asi 15% z techto deti infekci podlehne. Mezi priznaky patri letargie, vzestup nebo pokles srdecni frekvence a telesne teploty, snizeni krevniho tlaku, cyanoza ( modrave zabarveni kuze ).
2. pozdni - objevuje se v prvnich 7 dnech po porodu, ale vetsina techto infekci nema zdroj u matky, je mozny prenos kontaktem s jinymi nositeli SAG . Hlavnim nebezpecim je meningitis - zanet mozkovych blan, a sepse - proniknuti bakterii do krve. Projevi se horeckou, zvracenim, vystouplou fontanelou, poruchami dechu.
Jake jsou nasledky onemocneni novorozence?
U novorozencu, kteri prodelali zanet mozkovych blan a ostatni onemocneni zpusobena SAG casto nachazime pozdni nasledky v podobe poruchy sluchu, zraku, snizenou schopnost uceni ruzneho stupne.
Muze onemocnet i dospely clovek ?
Infekce SAG se vyskytuje zvlaste u dospelych s porusenou imunitou, a to u nemocnych s diabetes mellitus nebo rakovinou. SAG je pak zjistovan jako jedno z infekcnich agens u zanetu mozkovych blan, zanetu ledvinne panvicky, sepsi, infekci kuze a kloubu. U zen muze byt puvodcem poporodni infekce prsni zlazy ( mastitis ), zanetu delohy, infekce plodove vody, operacni rany po cisarskem rezu, nebo infekce mocovych cest.
Rizikove faktory Mezi rizikove faktory vyskytu SAG infekce patri :
1. Infekce SAG u predchoziho ditete
2. Predcasny porod ( pred 37.tydnem tehotenstvi )
3. Predcasny odtok plodove vody delsi nez 18 hodin
4. Horecka nastavajici maminky v prubehu porodu
5. Vek matky nizsi nez 20 let
6. Cerna rasa