83ZOBRAZENÍ


Pěkné počasí snad letos ještě neskončilo a tak jedna z možností je vzít si proutěný košík a vyrazit na bylinky. Kromě toho, že se budeš zdravě pohybovat, mohou ti bylinky pomoci zhubnout nebo udržet štíhlou linii. Čajů, které urychlí látkovou výměnu, podpoří trávení a v neposlední řadě zavodní a posilní organismus, je celá řada, stačí se zeptat v lékárně. Zkus si ale nasbírat a vyrobit čajíček vlastnoručně.

Podle bylináře Pavla Váni na takovou směs potřebuješ například: 10 g fenyklu, 10 g jehlice trnité, 10 g proskurníku lékařského, 10 g listu medvědice léčivé, 10 g květu levandule, 5 g listu senny, 20 g kůry krušiny olšové, 20 g kořenu reveně dlanité a 10 g květu růže. Jednu polévkovou lžíci spaříš Ľ litrem vařící vody a 20 minut necháš vylouhovat. Vypij před spaním, tato směs bylinek urychlí trávení a přispěje k odtučnění.

Některé z těchto bylinek si můžeš nasbírat sama. Kde je najít?

Jehlice trnitá, lidově babí hněv, ve středověku byly na pranýři metlami z tohoto trnitého keříku veřejně mrskány nevěrné ženy. Kvete od června do září kalíšky růžových květů na travnatých stráních, podél cest a na mezích. Působí močopudně, protizánětlivě a ovlivňuje látkovou výměnu. Je to oblíbená bylinka většiny lidových léčitelů.

Proskurník lékařský známe i pod názvem slézová růže a používali jej již staří řečtí lékaři. Kvete od července do září vždy jen dopoledne velkými růžovými či bílými květy a u nás je částečně chráněný, to znamená, že se nesmí sbírat kořeny. Sbírají se listy bylinky.

Květ růže si můžeš sebrat na své vlastní zahrádce, dodá pak čaji vůni a osobitost. Růže má tisíce sil, prospívá výborně játrům, nervům a regeneruje všechny vnitřní orgány. Lístky z jejího květu si můžeš přidat do koupele stejně jako růžový olej.

 Všechny ostatní složky bylinné směsi koupíš bez problémů v prodejnách specializovaných na léčivé rostliny. Určitě ti tam taky poradí jak připravit další zajímavé směsi.

A na závěr jedna rada od Marie Treben: celé léto kvete okolo cest a na lukách čekanka obecná, přes jeden metr vysoká bylina s modrými květy. Když si budeš pravidelně přidávat její květ do čaje, urychlí látkovou výměnu a podpoří proces hubnutí. Je to jednoduché, co říkáš? Za zkoušku to určitě stojí!