439ZOBRAZENÍ

Akné, jak jste si možná všimli, postihuje více než devadesát procent světové populace v nějakém období jejich života. Je to nejčastější kožní onemocnění léčené dermatology a většina jeho obětí jsou teenageři a dospělí. Podle některých výzkumů je akné způsobeno různými vlivy, jako jsou hormony, bakterie, a některé genetické faktory. Někteří dokonce tvrdí, že vzniká kvůli špatné stravě, s čímž mnozí nesouhlasí. Otázka akné a stravy je zkoumána již několik let. Ačkoli někteří dermatologové tvrdili, že strava nemá s tvorbou akné co dočinění, mnozí si stále myslí, že akné a strava spolu souvisí. Souvisí spolu, protože strava hraje roli ve vývoji akné. Zde je běžný výklad, který ukazuje, jak jsou akné a strava propojeny.

Výzkumy ukázaly, že konzumace čistých sacharidů a cukrů vede k uvolnění množství inzulinu a inzulinu-podobnému růstovému faktoru IGF-I (insulin-likegrowthfactor I). Pokud se vytvoří, pak může doprovázet především ke tvorbě nadbytku hormonů, androgenů, které jsou považovány za nejsilnější faktory způsobující tvorbu akné. Spojitost akné a stravy ukazuje, že pokud je produkován přebytek mužských hormonů, kožní póry uvolní maz, což je mastná látka, která obecně vlivem bakterií způsobuje akné. Dále tento proces spustí tvorbu IGF-I vedoucí k dělení a množení kožních buněk keratinocytů, které pak jsou materiálem pro tvorbu akné. Dále ukazují spojitost akné a stravy některé studie prováděné na případech akné ostrovanů z Papuy Nové Guiney a lovců a sběračů z Paraguaye. Podle této studie je akné na tváři vyvoláno některými faktory životního prostředí, z nichž jedním je strava.

Mnoho pátracích skupin prostřednictvím takové studie zjistilo, že omezení obilovin je nedílný krok směrem k optimalizaci vašeho zdraví, což vedlo výzkumníky k názoru, že strava bez obilovin je pro akné prospěšná. Dnes je akné a vhodná strava jednou z nejžhavějších záležitostí v oblasti medicíny. Mnozí tvrdí, že existuje jen málo výzkumů týkajících se spojitostí akné a stravy, protože na to není dost peněz. Někteří dokonce tvrdí, že lékaři a dermatologové pouze mluví o tom, že strava nemá s akné co do činění, protože zdravou stravu vám nemohou prodat. Když se nad tím zamyslím, za tím vším je akné, stejně jako některé jiné nemoci, způsobené špatnou stravou. Ale nemůžete ho vyléčit pouhým zaměřením se na životosprávu, protože je za tím i něco jiného.