1190ZOBRAZENÍ

Akné na zádech se objevuje ve všech velikostech a formách v rozmezí od mírné formy, jako jsou bílé pupínky, k vážné formě zahrnující vředy. Akné na zádech se může skládat z pupínků, vřídků a také černých teček. Postihuje lidi od věku deseti let do čtyřiceti nebo ještě starší. Pochopení příčin tohoto typu akné a dostupných možností léčby je velmi důležité pro prevenci a léčbu tohoto onemocnění.

Akné na zádech se objevuje ve všech velikostech a formách v rozmezí od mírné formy, jako jsou bílé pupínky, k vážné formě zahrnující vředy. Akné na zádech se může skládat z pupínků, vřídků a také černých teček. Postihuje lidi od věku deseti let do čtyřiceti nebo ještě starší. Pochopení příčin tohoto typu akné a dostupných možností léčby je velmi důležité pro prevenci a léčbu tohoto onemocnění.

Stejně jako u všech ostatních typů akné, také u toho na zádech není pouze jedna příčina jeho vzniku. Tento druh akné vzniká, když mazové žlázy během puberty začnou produkovat více mazu. Hormonální skupina androgenů, která je u žen i mužů, se stane příliš aktivní, což vyvolává reakci mazových žláz, které začnou produkovat více mazu. Tyto žlázy se nacházejí přímo pod povrchem kůže. Neustále produkují a vylučují maz skrze póry v pokožce. Když je ho produkováno příliš mnoho, póry a vlasové folikuly se ucpou. Tato ucpaná místa brání odumřelým buňkám v tom, aby se dostaly z pokožky pryč, což má za následek vrstvu mazu a odumřelých buněk nahromaděnou ve vlasovém folikulu. Toto přitahuje bakterie, které způsobí vznik akné.

Čím léčit?

Akné na zádech se může nacházet na kterékoliv části těla a nemusí se nutně vyskytovat právě na zádech. Může být velmi vážné, s bolestivými vředy. K tomuto typu akné mohou být náchylní jen určití lidé, nebo může být způsobeno i něčím jiným, například nošením těsného oblečení nebo těžkého batohu. Ničím se nedotýkat zad logicky není preventivním opatřením, protože všichni musíme sedět a nosit oblečení. Je snazší tento typ akné vyléčit, než se ho pokoušet předejít, protože většina lidí jím trpí jen v určitém období svého života. Kůže na zádech je mnohem silnější a proto umožňuje větší možnosti lokální léčby, například 10% benzoylperoxidem. Tato koncentrace není vhodná pro zbytek pokožky, která je obvykle tenčí a nebyl by pro ni vhodný tak silný roztok. Na svých zádech můžete mít všechny projevy akné – černé tečky, bílé pupínky, vřídky, stejně jako na kterékoliv jiné části těla.

Může za to stres?

Avšak existují nějaké rozdíly mezi akné na zádech a akné nacházejícím se jinde na těle. To na zádech není způsobeno genetikou, ale jiné typy mohou být. Některé závažné případy tohoto akné mohou být geneticky předány, ale s největší pravděpodobností je to spíš individuální. Lidé na celém světě jím v určitém období svého života trpí. Na rozdíl od jiných druhů akné, k jeho tvorbě či propuknutí nepřispívá jídlo. Neexistuje absolutně žádný důkaz, že potraviny připravované na tuku nebo obsahující hodně tuku přispívají k tvorbě tohoto akné. Je také známo, že nadměrná produkce mazu a hromadění špíny nemá velký vliv na rozvoj tohoto typu akné. Přílišné pocení a nemytí nebo příliš časté sprchování se ukázalo, že nezvyšuje pravděpodobnost jeho vzniku. Také se nezdá být ovlivněný stresem. Existují lidé, kteří si myslí, že se akné na obličeji vzniká v důsledku stresu. Nicméně stres může způsobit to, že se akné na zádech nehojí. Častokrát způsobí, že si lidé dloubají do pupínků, což stav jen zhoršuje.

Užívání některých volně prodejných léků může v méně závažných případech tento druh akné vyléčit. Někteří kožní specialisté nebo dermatologové by měli léčit těžké formy akné na zádech, jako je cystické akné. Většina jednodušších forem by měly zmizet s denním mytím, ale vzhledem k tomu, že cystické akné se tvoří až hluboko pod pokožkou a může způsobit trvalé zjizvení, měla by se mu věnovat větší lékařská péče, než obyčejným pupínkům nebo černým tečkám na zádech. Vždy konzultujte léčbu se svým lékařem ještě před zahájením léčebného programu tohoto typu akné. Nikdy se nepouštějte do léčby závažného akné na vlastní pěst nebo pomocí volně prodejných přípravků bez konzultace s odborníkem.