79ZOBRAZENÍ

Proč se starat o svou pleť?

PLEŤ

Když se řekne kosmetika, většina žen si nejprve představí barvičky, líčení nebo příjemnou vůni parfému, ale ve skutečnosti kosmetika začíná u péče o pleť! Každodenní pětiminutová péče je základem toho, jak budeme vypadat za pět dní, pět měsíců či pět let.

Všechny chceme mít krásnou pleť, je to tak? Je proto důležité používat kosmetiku, která je vyvinuta tak, aby podpořila přirozenou regeneraci Vaší pleti. Skvělou vlastností pleti je, že se neustále regeneruje. Pokožka se skládá z několika vrstev - pro nás jsou, pokud se zaměříme na kosmetiku, důležité dvě: epidermis a dermis.

Epidermis zpomaluje ztrátu vlhkosti ze spodní vrstvy. Obsahuje pigmentové buňky, které pleti dodávají barvu a mohou přispět k nerovnoměřnému tónu pleti. V nepřetržitém čtyřtýdenním cyklu pronikají nové buňky ze spodní části epidermis na povrch pleti.

Dermis se skládá z kolagenu a elastinových vláken, které vyživují důležité části kůže. Pleť každé ženy přirozeně stárne a to díky snižující se schopnosti tvoření kolagenu (tato schopnost se snižuje již cca od 20 let našeho života!). To se projevuje ztrátou pevnosti a pružnosti pokožky a také její dehydratací, což způsobuje vznik vrásek. A právě v kolagenu se ukrývá kouzlo pro vyhlazenou a zpevněnou pleť. Pokud je tedy tato vrstva hydratovaná, vypadá pleť mladší a je pružnější.

OČI

Kolem 30 let věku začínají oční partie viditelně ochabovat a objevují se první vrásky, proto se neobejdete bez správně zaměřené péče na tyto citlivé partie. Kolem 25. roku se doporučuje preventivně začít používat hydratační oční krémy.

Rychlost a tempo, jakým pleť stárne, závisejí z 80 % na působení vnějších vlivů, jako je například stres, kouření, nadměrné UV záření, nevhodná strava nebo znečištěné životní prostředí. Nejrychleji se projevy nezdravého životního stylu a postupujícího času projevuje v okolí očí.

Část obličeje, která stárne nejrychleji

Od 25. roku života se vrásky nejvíce koncentrují kolem očí, prohlubují se a okolo 40. roku se finálně rozvinou do hlubokých rýh. První jemné linky pod spodním víčkem se objeví už okolo 18. roku, ale více se zviditelní po 30. roku.

Tmavé kruhy pod očima

Tmavé kruhy pod očima a otoky mohou být způsobeny několika faktory – mezi jinými nedostatkem spánku, stresem nebo vlivem špatného životního prostředí. Minimalizace stresu a dostatečný spánek jsou pro krásnou pleť v okolí očí nezbytností. Mikrojemná krevní a lymfatická cirkulace okolo očních kontur se zpomaluje. Krevní barvivo začne stagnovat v prohlubni spodního víčka a způsobí změnu barvy – tmavé kruhy. Tento problém se s věkem zhoršuje, pleť kolem očí slábne a zdůrazňuje tmavé kruhy. Kruhy pod očima či otoky kolem očí mohou značit také zdravotní problémy (např. ledviny), doporučuji i poradu s lékařem, který určí příčinu potíží.

Velmi křehká pleť

Velmi jemné oční partie (tloušťka 0,33 – 0,36 mm ve srovnání s 1 – 1,6 mm v jiných částech obličeje) jsou extrémně křehké. Pleť kolem očí je vysoce prokrvená, s velmi malým počtem tukových buněk a v důsledku blízkosti očí se neustále pohybuje. To vše urychluje proces stárnutí. Potřebujeme jemnou péči, která respektuje pokožku. Používáme speciální oční odličovače, které jemně odstraňují líčidla a hydratační či zpevňující oční krémy, které jemně vklepáváme v malém množství kolem očí (velké množství krému je zbytečné, tenká pokožka ho těžko vstřebá).

Samozřejmostí je také péče o vlasy, ruce, nohy a vůbec pokožku celého těla.