205ZOBRAZENÍ

Rostliny mají v podstatě stejné požadavky jak venku, tak i doma. Nejdůležitější je zajistit dostatečné množství světla. Jestliže bylinka trpí nedostatkem světla, její chuť je nevýrazná a přichází o charakteristické aroma. Bylinky potřebují pět až šest hodin přímého slunečního záření každý den. V našich podmínkách můžeme tento požadavek splnit těžko v průběhu celého roku bez použití umělého osvětlení. Pokud máme možnost, je vhodné bylinky umístit poblíž okna směřujícího na jih, popřípadě na západ nebo na východ. Jako doplňkové světlo zvolíme zářivky. V dnešní době se dají již velice snadno na trhu sehnat vhodné zářivky pro pěstování. Většinou mají označení grow nebo fluora. Jejich spektrum je upravené tak, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám rostlin. Vyrábí se 18W o délce 60 cm a 36W o délce 120 cm. Pokud se rozhodneme pro klasickou zářivku, je lepší použít dvě: První, která vyzařuje denní, nebo-li studeně bílé světlo (vyzařuje i modré spektrum). Druhou, která má teplé bílé, nebo-li přirozeně bílé světlo (spektrum převážně v červené oblasti vlnových délek). Díky této kombinaci bylinky dostanou právě to, co potřebují. Zářivky lze použít pouze jako doplňkové světlo. Pokud se rozhodneme pro zahrádku v temné místnosti, musíme zvolit některou z výbojek.

Teplota:

Bylinky, stejně jako většina rostlin, vyžadují konstantní teplotu v průběhu dne. Je dobré vědět, z jaké oblasti bylinka pochází, tím se dá odhadnout její teplotní optimum. Nejvíce bylinek rozšířených u nás pochází ze Středomoří, proto jim vyhovují vyšší teploty, 22 až 25 stupňů. Jsou ale i druhy, které jsou zvyklé na chladnější podmínky, jako je například pažitka a petrželka. Tyto dvě bylinky nejlépe porostou při teplotách 19 až 21 stupňů. V průběhu noci by měla teplota poklesnout minimálně o 4 stupně.

Vlhkost a cirkulace vzduchu:

Bylinky nesnášejí průvan. V průvanu přicházejí o své aromatické látky. Pokud jsou mu vystaveny trvale, dokonce odumírají. Správná cirkulace vzduchu je ale důležitá, aby se odváděla přebytečná vlhkost pryč od rostlin a tím se předcházelo výskytu chorob. Pokud objevíme plísně v půdě nebo na listech, vlhkost je příliš vysoká a je zapotřebí použít ventilátor. Během topné sezóny může být vzduch v domácnosti naopak příliš suchý, proto je třeba bylinky rosit.

Bylinky ze semínek:

1. Pro vysazování jsou vhodné květníky zhruba 5 cm vysoké. Vyrábějí se i sadbovače pro různý počet mladých rostlinek.

2. Při sázení bylinek není příliš vhodné použít samotný zahradnický substrát. Lepší je připravit mix, který obsahuje 2/3 zahradnického a 1/3 umělého substrátu, jako je například perlit, keramzit nebo liaflor. Většina bylinek preferuje spíše kyselou půdu (pH kolem 6).  Proto je lepší použít kvalitní směs zahradnického substrátu s příměsí rašeliny či listovky. Většina druhů bylinek potřebuje navíc vápenitou půdu. Do každého květináčku přidáme na dno asi jednu čajovou lžičku vápna.

3. Každý z květináčků naplníme směsí substrátu zhruba do výše 3 cm. Ujistíme se, že je substrát přiměřeně vlhký, ale ne příliš mokrý, aby semínko nezačalo v půdě hnít. Do každého květníku umístíme 3 až 4 semínka. Mírně je zatlačíme a trochu převrstvíme substrátem. Správná výška této vrstvy je velmi důležitá. Uděláme velkou chybu, pokud semínka zatlačíme příliš hluboko. Nejspíš tyto semínka vůbec nezačnou klíčit. Také je dobré označit květináče štítkem se jménem bylinky.

4. Na tác rozprostřeme vrstvu kamínků. Na takto připravený tác umístíme květináče. Mírně orosíme povrch substrátu a nalijeme vodu i mezi kamínky. Vrstva kamínků zabrání hromadění vody v pěstebním médiu. Rostliny nebudou sedět přímo ve vodě, ale odpařená pára z kamínků jim zajistí dostatečnou vlhkost.

5. Květináče nebo sadbovače překryjeme fólií či sklem, aby byla zachovaná optimální vlhkost, tolik důležitá pro správné klíčení. Musíme mít trpělivost. Některé druhy bylinek potřebují i 4 týdny k vyklíčení.

6. Každý den kontrolujeme, zda není třeba semínko zalít. Nedotýkáme se místa, které obvykle usychá jako první. Vlhkost substrátu kontrolujeme dotykem při okraji květníku, abychom neporušili mladé kořínky. Semínko se dá vzhledem k jeho velikosti snadno vyplavit, proto zavlažujeme pouze pomocí rozprašovače a doplňujeme vodu mezi kamínky.

7. Jednotlivé druhy bylinek potřebují jiné množství vody. Například bazalka, petržel, máta a pažitka potřebují více vlhkosti. Oproti tomu rozmarýn a levanduli zaléváme, až když povrch substrátu mírně vyschne. Vody doplňujeme opravdu jen málo, aby zůstala zachovaná dostatečná vzdušnost substrátu. Bylinky všeobecně vyžadují méně vody než běžné pokojové rostliny.

8. Jakmile se objeví klíček, odstraníme fólii nebo sklo. Vrchní kryt je nutné dát pryč ihned, jinak by mohla mladá rostlinka shnít. Pokud vyrostlo příliš mnoho semínek, je nutné některé z květníků odstranit. Tác s květináče přesuneme na slunné okno nebo pod zářivky. Zářivky umístíme zhruba 10 cm nad vrcholky mladých rostlinek (tuto vzdálenost zachováváme v průběhu celého růstu bylinek).

9. Jakmile se objeví první dvojice nebo trojice pravých lístečků, jsou mladé rostlinky připraveny k přesazení do větších květníků. Mladá bylinka potřebuje zhruba 5 cm2. Použijeme stejný substrát jako při klíčení. Na přesazení použijeme lžíci, aby nedošlo k narušení kořínků. Do nového květináče přemístíme celý kořenový bal.

10. Do větších květináčů přesazujeme, až když kořeny prorostou dnem nádoby. Při sázení bylinek se klade důraz na kvalitní drenážní vrstvu, jinak jsou kořeny náchylné k hnilobě. I u větších rostlin se doporučuje používat směs zahradnického a umělého substrátu s příměsí rašeliny či listovky.

Některé druhy bylinek nesnáší přesazování, proto je vyséváme přímo do velkých květináčů (například petržel a libeček).

Hnojení:

Během klíčení, zaléváme pouze čistou vodou. Bylinky mají menší nároky na hnojení, než klasické pokojové rostliny. Většinou postačí, když je každý rok přesadíme do nového substrátu. Při konzumaci bylinek si musíme dát pozor na jejich přehnojení. Minimálně 14 dní před sklízením je nutné hnojivo úplně vynechat. Pokud chceme bylinky sklízet v průběhu celého roku, je lepší hnojení vůbec nezavádět.

Doba osvětlení:

Nejlepší doba na sklizeň u většiny druhů bylinek je těsně před kvetením. Pokud chceme zabránit květu, neměla by doba, po kterou svítíme, klesnout pod 14 hodin. Naopak u levandule většinou chceme, aby vykvetla, proto svícení v době květu zkrátíme na 12 hodin. Spektrum zářivek je vhodnější pro fázi růstu než pro fázi květu.

Některé bylinky jsou pouze jednoleté rostliny, proto je každý rok musíme znovu vysévat (například koriandr, kopr nebo bazalka). I bylinky trvalky je nutné průběžně obnovovat, pokud je nenecháme přezimovat. Pokud si rostlina neodpočine, ztrácí své aroma a chuť. Je dobré každé dva roky INDOOR zahrádku obnovit.

Pro INDOOR zahrádku se nejvíce hodí například bazalka, tymián, rozmarýn, šalvěj, pažitka, petržel, máta, estragon, majoránka a oregano.

Většinu bylinek je možné pěstovat i hydroponicky. Více informací v dalším článku, kde se zaměřím na nejrozšířenější bylinku pěstovanou touto metodou, a to na bazalku.