153ZOBRAZENÍ

Co je to pedikúra?

Pedikúra je název pro péči o nohy. Pedikúra je činnost, při které se zákazníkům poskytujeodborná péče o nohy a jejich nehty. Podle živnostenského zákona jde o řemeslné službyzahrnující speciální koupele, změkčování kůže, nanášení masek, masáže, upravování, lakování,stříhání a broušení nehtů na nohou. Je možné provádět i speciální úkony jako uvolňovánízarostlých nehtů, obrušování ztvrdlé kůže pat a nehtů. Pedikúra zahrnuje i depilaci nohou. Upedikúry jde především o zdraví nohou, i když estetický vzhled nelze také zanedbat. Provádí se vkosmetických salonech nebo provozovnách označených jako pedikúra. Včasnou péčí o nohy lzepředejít pozdějším nepříjemným komplikacím.


Je jen pro ženy?

Pedikúra patří do oblasti služeb pro zdraví i krásu stejně jako péče o vlasy a pleť. I muži objevili,jak je snadné udržovat si ruce i nohy, aniž by museli dramaticky měnit své zvyky.

Historie pedikúry

První zmínky o péči nejen o tělo, ale i nohy, sahají daleko do historie. Na jednomobraze starém asi 2400 př. n. l. a nalezeném v egyptské hrobce je vyobrazena péče o nohy.

Ve starověkém Římě a Řecku měla hygiena těla vysokou úroveň. Oblíbeným místem očisty,odpočinku a zábavy se staly lázně. Úroveň hygieny, ale i odívání a obouvání ve středověku bylanízká. Závadná obuv zhoršovala anatomicky tvar nohy a poškozovala její funkci. Lazebníci aranhojiči věnovali zvýšenou péči nohám. Používali léčebné koupele s přísadami bylin, solí a odvarů.

Na přelomu 19. století se ve Francii, v Německu, začala rozvíjet léčebná péče o lidskou nohu. Veměstech se objevovaly živnosti zabývající se péči o nohy.Dr. Scholle je zakladatelem moderní pedikúry. Zavedl a rozšířil pedikérská pracoviště po celémsvětě. Pracovali zde vyškolení pedikéři, kteří vládali péči o nohy po stránce praktické i teoretické.Doporučovali klientům ortopedické pomůcky, které Dr. Scholle vyráběl. V péči o nohy znamenalototo spojení teorie a praxe veliký pokrok.

Asociace pedikérů České republiky - na svých sjezdech seznamuje členy s novinkami v péči onohy, pořádají se rekvalifikační kurzy. Péče o nohy se dostala do popředí zájmu pedikérů aortopedů.

Druhy pedikúry

Mokrá pedikúra je ošetření, při kterém nohy dosáhnou odpočinku v hřejivé, bylinné či mentolovékoupeli, jenž uleví pocitu těžkosti a napětí. Odstraní se zatvrdlá, zrohovatělá kůže na patách aploskách nohou.

Suchá pedikúra představuje bezbolestné odstranění zatvrdlé, zrohovatělé kůže rotačnímibruskami,ošetření okolí nehtů.

Kombinace mokré a suché pedikúry je kombinací lázně a úpravy zatvrdlé kůže pedikérskýminástroji a rotačními bruskami.

Součástí všech druhů pedikúr je úprava nehtů (zkrácení, pilování délky i šířky), odstraněnínehtových kůžiček, aplikace změkčujících olejíčků, lakování a další estetické úpravy nehtů, jako jenapříklad gelová modeláž nehtů.

Po obsolvování pedikúry se doporučuje ošetření kosmetickými přípravky k péči o nohy.