74ZOBRAZENÍ


Posláním obočí i řas je především chránit oko. Obočí zadržuje pot, případně vodu stékající z čela a zabraňuje jejich vnikání do oka. Řasy chrání oči zejména před prachem, špínou a před vniknutím cizích tělísek do oka. Pěkné, husté a dlouhé řasy zvýrazňují z kosmetického hlediska oko.

Řasám prospívá, natíráme-li je ricinovým olejem. Musíme ovšem postupovat velmi opatrně, poněvadž některým lidem se od ricinového oleje zanítí víčka. Kdo nesnáší ricinový olej a chce mít výrazné řasy, nechá si je nabarvit současně s obočím speciální barvou v kosmetickém zařízení (barva vydrží 3-4 týdny). I zkušená kosmetička však musí dávat pozor, aby se barva nedostala do očí.

Při ošetření pokožky okolo očí musíme postupovat velmi opatrně, protože nikde na těle nemáme citlivější, jemnější a choulostivější pokožku než právě na tomto místě. Tato část pleti má velmi málo přírodních tuků a obzvlášť citlivě a viditelně reaguje na vyčerpanost celého organismu, na nedostatek spánku, na každé, zejména horečnaté onemocnění, na psychickou zátěž apod. V této oblasti je také pod pokožkou málo svaloviny, kerá by ji mohla napínat a podporovat její vnější vzhled. Ale i kdyby tato část pokožky byla stejně pružná jako jinde (ve skutečnosti je méně pružná), je mimořádně namáhaná mimikou, ale i vědomě či bezděky vykonávanými pohyby.

Smích i pláč, překvapení i údiv, každá změna výrazu tváře se spojuje s mimikou okolí očí. Mrkání, přimhuřování očí, svrašťování tváře, zejména pohyby v důsledku krátkozrakosti vytvářejí v okolí očí drobné vrásky. Kromě toho působením slunce, deště, větru, prachu atp. se postupně okolo očí vytváří jemná síť nejprve sotva viditelných vrásek, které s přibývajícími roky jsou stále a stále výraznější. Věkem se totiž ta část pokožky právě pro svoji jemnost více zbavuje vody než ostatní části, to znamená, že ztrácí schopnost udržovat svou pružnost. Okolí očí, mimo jiných vlivů, škodí i suchý vzduch v místnostech vytápěných ústředním topením. Dehydratace této části pokožky se projevuje specifickým zvrásněním okolí očí. V pozdějším věku přibývá ještě spouštění neboli klesání víček, tvorba slzných váčků, případně další nepříjemné vady krásy pokožky okolo očí.

Nejvhodnější je začít s ošetřováním očí a jejich okolí prevencí, tj. maximálním oddalováním vzniku znaků očí i poškození pokožky.

Jaké jsou možnosti takové prevence?

Především je nutno používat na pleť okolí očí dobrý výživný krém na večer a přes den ochranný krém. Jednou týdně je třeba přiložit na tuto část pokožky výživnou masku, na kosmetickém pracovišti si dát udělat masáž a na make up používat jen kvalitní přípravky, které se však musejí každý večer důkladnč odstranit.

Pokud si chceme provést masáž kolem očí samy, musíme ji dělat jen velmi jemným hlazením. Silnějším tlakem bychom totiž dosáhly opačného efektu - podpořily bychom tvorbu vrásek, Při masáži kroužíme rukou od vnitřního koutku očí nad horním víčkem směrem do stran a pod spodním víčkem zpět k nosu, Tak v podstatě opisujeme kruh, přitom současně poklepáváme konečky prstů pokožku okolí očí tak, abychom ji nevytahovaly. Při vnějším koutku oka opisujeme při poklepávání osmičky. Horní víčka konečky prstů nepoklepáváme, jen na ně nanášíme výživný krém.