303ZOBRAZENÍ

Vrásky k životu a stárnutí patří, ne každý se s nimi ale dokáže smířit. U mužů mohou být vrásky považovány za znak zralosti, ženy ale vrásky považují za něco negativního, s čím je nutné bojovat.

Vrásky a jejich tvorba jsou do značné míry ovlivněné genetikou. Pokud se vaší mamince vrásky vyhýbali do poměrně vysokého věku, dost možná bude mít tuto příjemnou vlastnost i vaše pleť. Nicméně – dříve nebo později se vrásky objeví u každého a jejich počet s rostoucím věkem přibývá. Postupně se snižuje elasticita pleti, ta povoluje a začínají se tvořit vrásky, o jejichž odstranění v poslední době uvažuje stále více lidí.

Vrásky se ale mohou objevit i v mladém věku jako následek intenzívní mimiky. Odstranění těchto vrásek úspěšně zvládne botulotoxin.

Vrásky a jejich prevence

Stárnutí pleti je přirozený proces, který nedokáže prozatím zastavit ani ta nejmodernější medicína. Absolutní odstranění vzniku vrásek nedokáže ani ten nejlepší dermatolog. Nicméně je možné tvorbu vrásek zpomalit. Pokud chcete stárnutí pleti a první vrásky oddálit, pak se vyvarujte:

stresu a pobytu ve smogu

kouření Jak na vrásky aneb jejich odstranění

Současná medicína nabízí několik způsobů odstranění vrásek nebo zpomalení jejich vzniku. Pokud tedy chcete své vrásky řešit, můžete například:

podstoupit léčbu botulotoxinem, kdy vám lékař aplikuje tenkou jehličkou pod kůži botulotoxin – tedy látku, která na nějaký čas paralyzuje vybrané skupiny nervů a na nějaký čas dojde k odstranění vrásky. Aplikaci botulotoxinu je ale nutné pravidelně opakovat, protože se časem odbourá a vrásky se opět tvoří

využít intradermální implantáty. Jedním z nich je například kyselina hyaluronová, která vyplní prostor pod vráskou a pleť se tak vypne. I tady je ale potřeba celou proceduru po nějakém čase opakovat, aby se vrásky neobjevily znovu.

absolvovat opakovaně chemický peeling, kdy se na pleť aplikuje ovocná kyselina

podstoupit laserovou rejuvenaci (omlazení pleti), kde odstranění vrásky "zařídí" laserový paprsek nebo paprsek intenzivního pulzního světla (IPL)

podstoupit invazivní metodu – facelift, kdy plastický chirurg pacientovi v celkové narkóze vypne pleť.