124ZOBRAZENÍ

Osobní koučování

Proč by člověk vůbec mohl potřebovat životního kouče nebo osobního kouče? Osobní koučování má ve skutečnosti tři cíle:

1. vnést do života člověka harmonii

2. posílit jeho silné stránky, zvládnout jeho slabé stránky a celkově zvýšit jeho schopnosti

3. poskytnout člověku informace, které mu pomohou zlepšit práci, mít více času, zbavit se vyčerpanosti a být efektivnější

Pro koho je osobní koučování vhodné? Pro podnikatele, šéfy firem, manažery a pro kohokoli, kdo chce žít šťastnější život a dosáhnout úspěchu, kdo chce odblokovat svůj vlastní potenciál. Někdy říkám, že manažeři, šéfové, a obecně lidé, kteří o něco v životě usilují, si osobní koučink zaslouží.

V podstatě bychom mohli pořadí cílů otočit. Mít základní informace a nástroje pro zlepšení života poskytuje porozumění a tudíž je to základ, na kterém lze dál stavět. S porozuměním přichází i lepší pochopení vlastních slabých a silných stránek, takže se na nich dá zapracovat. A s tím jde ruku v ruce zvládání jednotlivých oblastí života tak, aby je člověk dostal do souladu a harmonie. Osobní koučování je vysloveně individuální. Práce vychází ze současného stavu jedince v osobním i pracovním životě.

 


Oblasti života

Člověk nežije ani jen prací, ani jen pro rodinu, ani jen sám pro sebe. Když vezmeme jen tři základní oblasti, tak je to člověk sám, jeho rodina a skupina, do které patří (práce, přátelé, sportovní tým atd.). Každému z nás je některá z oblastí bližší. To je přirozené. Ale přese všechno se snažíme ve všech těchto oblastech fungovat optimálně. To je jeden z důvodů, proč se hodně mluví o nedostatku nebo dostatku času a proč je tak vyhledávaný time management. Někdy se nám však time management zase scvrkne jen na tu práci, zejména u šéfů a manažerů. Ale skutečný time management by měl pokrývat všechny oblasti našeho života a našich aktivit. Odtud často vychází i touha „být za vodou“, mít dostatek peněz a tudíž víc času na rodinu, přátele, koníčky. Jde o to si to všechno, na co chceme mít ve finále čas, cestou za tímto snem nezničit.

Cíle

S tím úzce souvisí cíle. Člověk má obvykle více než jeden sen. V rámci osobního koučování s člověkem pracuji také na tom, abychom jeho cíle do maximální možné míry sladili tak, aby nešly proti sobě.

Nedostatek energie, vyčerpání, nízká motivace

Když se člověk dostane do stavu vyčerpání, cítí, že ztrácí motivaci a chybí mu energie, něco už není v pořádku a pravděpodobně už delší dobu. Tento stav zpravidla nenastává ze dne na den. Může to samozřejmě souviset s jasným definováním cílů, smyslem toho, co člověk dělá a čím se zabývá, ale mohou na to mít stejně tak vliv rodinné a partnerské problémy, celkový stres a také naše slabé stránky a vlastní bariéry, na které narážíme. Mohou v tom hrát roli i nejrůznější selhání, která nám samozřejmě berou sílu. Pak jde o to, vrátit člověku energii, například odstraněním bloků kdesi v pdvědomí, čehož lze dosáhnout individuálním poradenstvím a terapií. Najít body, ve kterých se věci začaly „lámat“ a dát je do pořádku a nasměrovat je zase správným směrem. A v neposlední řadě obnovit cíle, které člověk měl.