84ZOBRAZENÍ


Pořídila sis make-up, krém či rtěnku, ale právě je nepoužíváš? Tak si dejte pozor na dobu trvanlivosti. Nic nevydrží věčně a u kosmetických přípravků, které mají za úkol hýčkat a zkrášlovat tvou pleť, to platí dvojnásob. Vyschlý lak vyhodíš, ale prošlý krém může tvojí pleti ublížit.

Řasenky toho opravdu mnoho nevydrží. Když je nepoužíváš, po třech až šesti měsících začnou vysychat, stará barva na řasách nedrží a drolí se. Právě při koupi řasenek si dávej velký pozor. Starou řasenku bez milosti vyhoď. Žádné slinění či ředění vodou jí nepomůže. A můžeš do očí dostat zánět.

Rtěnky jsou na tom mnohem lépe. Zvlášť ty mastné vydrží dva až tři roky. Po této době začnou být „divně“ cítit, měnit barvu a na rtech nebudou držet. Pokud tedy doma máš rtěnku v odstínu, který asi nosit nebudeš, dej ji raději kamarádce a nečekej až se zkazí.

Pudry a oční stíny vydrží opravdu dlouho. Určitě tři roky a déle. Sypké pudry pak ještě mnohem víc. Jen se podívej, jestli doma nemáš pudr s labutěnkou po babičce. Může se stát, že ještě dnes bude „funkční“. Jediným problémem je, že pudry i oční stíny mohou časem změnit odstín (zvlášť pokud je neschováváš na tmavém místě).

Tužka na oči - když ji uložíš pečlivě ořezanou, vydrží až čtyři roky. Časem však začne vysychat, takže se pak bude hůře nanášet.

Laky na nehty vydrží maximálně rok, dva. Pak začne houstnout a vysychat a na nehty ho už naneseš jen ztěží. Někdy pomůže zředit ho trochou odlakovače a pořádně protřepat.

Krémy - nepoužitý kvalitní krém vydrží i dva roky. Použitý daleko méně. Právě u krémů buď ostražitá, protože žluklý či kontaminovaný krém vyvolává ty největší alergické reakce. Sleduj proto pozorně expirační dobu!

Opalovací a samoopalovací krémy vydrží maximálně jednu sezónu. Tyto výrobky jsou většinou směsi vody a tuku a podléhají zkáze nejrychleji. Totéž platí o odličovacích emulzích a pleťových a tělových mlékách.

Parfémy, pokud jsou neotevřené, vydrží léta. Některé přitom i nabývají na ceně a po třiceti letech je můžeš prodat sběratelům. Jednou otevřené (byť pečlivě uzavřené) vyprchávají velice rychle. Alkohol se začne odpařovat, parfém zhoustne a ztmavne a začne jinak vonět.