323ZOBRAZENÍ

Psychologové tvrdí, že člověk lže, něco předstírá nebo říká polopravdu každých pět minut. Lhaní se tak stává běžnou součástí našeho života. Má mnoho podob a každý z nás lže trochu jinak. Jak jste na tom s lhaním například vy? Napovědět vám mohou třeba hvězdy.

Lidé ve znamení berana prý nelžou téměř nikdy. Mají špatnou paměť a zapamatovat si, co, komu a kdy řekli, je pro ně obtížné. Býk lže, jen když mu hrozí, že může přijít o své postavení a výsady, které si vydobyl. Ti, kdo jsou narození jako blíženci, jsou naopak největšími lháři mezi všemi znameními. Lhaní považují za samozřejmou součást života. V tomto výčtu znamení bychom teď mohli samozřejmě pokračovat dál a dál. Ale podívejme se na to trochu z jiného úhlu. Některá lež může být úplně nevinná, jiná zase dokáže váš život převrátit úplně naruby. Taková je i nevěra. Každý z nás se s ní určitě setkal, ať už na vlastní kůži nebo ve svém nejbližším okolí.

Co se týče nevěry, platí tu obvykle jediná zásada. Nikdy o ní neříkejte svému partnerovi, na kterém vám opravdu záleží. Je nad slunce jasné, že pro toho, kdo je postaven před takovou realitu, je to obrovský šok. Reakce při odhalení nevěry bývají různé. Od bolestivého pohledu a týdenního mlčení až po zdemolované zařízení bytu a zmlácení nevěrníka.

Nevěra ale nemusí zákonitě trápit pouze ty, kteří jsou podváděni. Existuje spousta těch, kteří sice jsou nevěrní, ale je jim to nepříjemné. Obzvlášť, když svého partnera milují. Většinou se jedná o ty, kteří cítí ve vztahu nějaký problém a nejsou schopni ho řešit. Problém potom prostě obejdou a dopustí se nevěry s někým, kdo je sice dokáže sexuálně uspokojit, ale jinak je nenaplňuje.

Možná se vám to bude zdát dost nepravděpodobné, ale podle psychologů může být krize paradoxně v některých případech šancí pro budoucí lepší vztah. Nevěra totiž často ukazuje na nějaký dlouhodobý nevyřešený problém. Proto je důležité, aby přemýšlelo, proč a jak vůbec k němu došlo. Otevřená komunikace obou partnerů je tak jedinou cestou, jak problémy vyřešit a najít cestu k nápravě.

Už od pradávna platí, že muž je pro ženu určitým zdrojem jistoty. Tak je tomu samozřejmě i dnes, ale schválně se podívejte, jaká hierarchie platí mezi mužem a ženou v nejvzdálenějších koutech světa.

Křováci žijí podle pravidel, která nevěru považují za běžnou. Muž má kolem sebe mnoho žen, z nejoblíbenějších milenek se stávají manželky. Muž obstará jídlo, ale platí, že žena se jinak postará o všechno. Takže čím víc milenek, tím se má muž lépe :)

Eskymáci jsou velmi přátelští a přívětiví. Muži nabízejí své manželky přátelům jako projev přízně. Nikdo nic nenamítá a tak se taková návštěva sem tam zvrhne v sexuální orgie. Přítomny jsou dokonce i děti.

V Tibetu byli muži vždy chudí a problémem bylo, že manželku si museli koupit. Proto se většinou skládají dva bratři na jednu manželku.

Promiskuitní ovšem bývají i ženy. U indiánů kanadského kmene Inuit v arktické severní Americe existuje systém "dvojmanželství", kde spolu v jediném manželství žijí dvě dvojice. To znamená, že rodiče mají dva otce a dvě matky, které se o ně starají v tamějších tvrdých přírodních podmínkách.

Tato fakta samozřejmě ale nemění nic na tom, že nevěra jako taková je v západním světě běžná a většině z nás umí život pořádně zkomplikovat. Proč jsme tedy vlastně nevěrní? Ženy vyhledávají mimomanželské vztahy hlavně tehdy, když jsou emocionálně frustrované. Naopak muži vyhledávají nevěru nejčastěji jen pro samotné vzrušení ze setkání, sbližování se a konečně také sexu s jinou ženou -- jednoduše pro zpestření svého života.

Odborníci odhadují, že nejmenší riziko nevěry je během prvních dvou let vztahu. Tak dlouho totiž trvá první zamilovanost, která minimalizuje možnost, že se partneři poohlédnou po nějakém povyražení. Jenže potom přichází nevyhnutelný stereotyp a s ním nejspíš i úvahy o nevěře. Vy sami můžete nevěře předejít tím, že vztah s vaším přítelem nebo manželem bude pestrý. Mějte co nejvíce společných zájmů a zážitků, snažte se o občasné změny svého zevnějšku a hlavně (!!) nepropadněte jednotvárnosti v sexu. Ale pozor -- ještě něco důležitého na závěr -- než začnete bojovat o partnera, který je vám nevěrný, nejdřív si ujasněte, jestli vám vůbec za tu námahu stojí :)