15ZOBRAZENÍ

Zdravotní pojišťovny budou přispívat na odvykání kouření

České zdravotní pojišťovny v budoucnu podpoří lidi, kteří chtějí přestat kouřit. Od příštího roku chce finančními příspěvky motivovat své pojištěnce k odvykání kouření Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Za prioritní považují toto téma také zaměstnanecké zdravotní pojišťovny. Zatím prvním ústavem, jenž lidem vyplácí příspěvky na léčbu kouření až do výše tisíce korun, je pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV). Informace přinesla agentura ČTK.

Od 1. května letošního roku může čerpat pojištěnec Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra příspěvek na lék nebo jiný prostředek, který mu předepíše lékař z centra léčby závislosti na tabáku. Zájemce o proplacení musí pojišťovně předložit kopii lékařské zprávy, žádost musí ještě schválit revizní lékař pobočky ZP MV. Nákup přípravků je možný pouze v lékárně.

Podobnou cestou se možná vydá také Všeobecná zdravotní pojišťovna. "VZP uvažuje začít v roce 2008 s preventivním projektem, který by formou finančního příspěvku motivoval naše pojištěnce k odvykání kouření," řekla ČTK Tereza Květoňová z tiskového oddělení VZP. Rozhodnutí o programu náleží správní radě pojišťovny, která bude podle Květoňové aktivity na rok 2008 schvalovat na podzim.

Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromíra Gajdáčka nehradí zaměstnanecké pojišťovny odvykání kouření přímo, ale přispívají na konzultace v poradnách, podporují odborné semináře, odvykací centra nebo vydávání brožur.

Z lékařského hlediska se kouření považuje za nemoc. Podle Evy Králíkové z pražského centra pro odvykání kouření existuje na trhu množství přípravků a léčiv, které pomáhají zmírnit abstinenční příznaky po nikotinu. Žádný z nich však není zázračný. Kouření způsobuje nejen fyzickou, ale také psychickou závislost, navíc se často váže na různé rituální zvyky.

Někdo je například zvyklý kouřit při práci, jiný při řízení auta, někdo si na cigaretu vzpomene v restauraci u piva. "Roli naučeného chování a psychosociální závislost lékem vyřešit nelze," řekla Králíková. V tom případě musí pomoct silná vůle. "Pokud je kuřák pevně odhodlán si již nikdy nezapálit, je na správné cestě," píšou na webových stránkách www.dokurte.cz autoři z České koalice proti tabáku (ČKPT).

V ČR kouří asi třetina dospělých lidí, to je přes dva miliony kuřáků. Zhruba 70 procent, asi 1,75 milionu, by raději nekouřilo, kdyby si mohli vybrat. Každý rok přitom zkouší přestat nejméně 40 procent kuřáků, zhruba milion lidí. Protože však naprostá většina přestává "jen tak", bez lékařské nebo farmakologické pomoci, podaří se to jen asi dvěma procentům, tedy 50.000 lidem ročně.

V důsledku kouření zemře v ČR každý rok 18.000 lidí, kvůli pasivnímu kouření asi dva tisíce lidí. Náklady na léčbu kouřením zapříčiněných onemocnění dosahují podle Králíkové devíti miliard korun ročně.