81ZOBRAZENÍ


Nejúspěšnější i nejpronásledovanější umělec planety, hudební legenda, která má i šest let po smrti největší fanouškovskou základnu na světě, muž, který změnil tvář hudebního průmyslu, simply Michael Jackson. Jeho život byl jako americký sen… který se časem změnil v noční můru a jednu z nejčernějších kapitol moderní žurnalistiky.

Uměleckou dráhu začal v pěti letech po boku svých bratrů ve skupině Jackson 5 a první sólové album nahrál už jako třináctiletý kluk. Hlavní zlom přišel s deskou „Off the Wall“ v roce 1978. Kritika byla nadšená, Michael získal první Grammy, ale také byl perfekcionista a to, co by jiné těšilo, považoval za nezdar. A to je princip jeho životního úspěchu: nikdy nebyl spokojený s tím, co dokázal, vždy chtěl víc. Každou show chtěl větší a lepší. Na každé album připravil pro výběr desítky nahrávek. Slíbil si, že se stane nejslavnějším umělcem planety a dal svému snu všechno.

Inspiroval se svými předchůdci. „Nejlepší škola je sledovat mistry při práci,“ byl jeden z jeho výroků. Tak sledoval Freda Astaira, Jamese Browna i anonymní pouliční tanečníky, aby nakonec uhranul „moonwalkem“. Obdivoval Disneyho filmy a vytvořil nový typ videoklipů. Prototypem byl „Thriller“ a stejnojmenné album, které vyšlo v roce 1982, je dodnes nejprodávanějším na světě. Jackson nepřekonával jenom rekordy v prodeji, ale také kulturní bariéry: byl prvním afroamerickým zpěvákem, jehož klip se objevil na MTV.

Jako dětská hvězda o skutečné dětství přišel, proto se rozhodl vynahradit si jeho ztrátu v dospělosti a postarat se, aby co nejvíce dětem na světě to jejich vylepšil. Ranč Neverland sice koupil jako svou rezidenci, ale zábavní park a zoo otevřel tisícům chudých a nemocných dětí z celého světa. Na turné v každém městě zamířil nejdřív do hračkářství a s nákladem dárků do nemocnic a dětských domovů. Výnosy z turné „Dangerous“ putovaly v letech 1992 a 1993 celé na charitativní účely – založil vlastní nadaci pojmenovanou po jednom z hitů: „Heal the World“. V úhrnu přispěl na nejrůznější charity více než pěti sty miliony dolarů.

Za lásku k dětem se ale kromě nadšení fanoušků dočkal také dvou soudních sporů, kterých se nadšeně chopila média. V prvním případě z roku 1993 došlo k mimosoudní dohodě a Jordan Chandler, který Jacksona obvinil ze sexuálního zneužívání, později doznal, že si všechno vymyslel na popud svého otce. Ten po Jacksonově smrti spáchal sebevraždu… Druhý případ se v roce 2005 dostal k soudu, kde předvedl brilantní práci advokát Thomas Mesereau. S vervou hodnou Perryho Masona rozcupoval obžalobu na kusy a Michael byl zproštěn všech obvinění. Média ale proces zveličila do monstrózní podoby, bez ohledu na presumpci neviny o Jacksonovi od začátku psala jako o pedofilovi a osvobozující rozsudek téměř přehlédla, protože, jak známo, dobré zprávy se neprodávají.

Trnem v oku byl médiím také jeho vzhled a užívání léků, i když důvod byl prozaický. Na počátku 80. let měl vážnou nehodu při filmování reklamy pro Pepsi. Předčasně spuštěný ohňový efekt mu vznítil vlasy, utrpěl popáleniny 2. a 3. stupně a při léčbě začal poprvé užívat utišující prostředky. Po několika letech podstoupil další operaci, kdy jako analgetikum dostával morfium. O negativních vedlejších účincích později napsal píseň.

Od 80. let trpěl onemocněním pokožky známým jako vitiligo, ztráta pigmentu. Zpočátku zakrýval blednoucí místa tmavým make-upem, později přešel na světlý a líčil se až do konce života. O své chorobě však na veřejnosti nemluvil a byl proto obviňován, že se snaží být bílý, protože se stydí za svou rasu. O plastických operacích noviny napsaly tisíce článků, přitom například ten tolik kritizovaný nos si poprvé nechal upravit, když si ho při pádu na zkoušce zlomil, a na další operaci šel kvůli potížím s dýcháním. Později podstoupil několik rekonstrukčních procedur kvůli autoimunitnímu onemocnění kůže. UV záření by pro něj bylo smrtící, proto se jeho nezbytným doplňkem stal slunečník. Mnoho zdánlivých změn v jeho vzhledu způsobil jen make-up, výkyvy váhy a věk. Jednou poznamenal: „Nechápu, proč se tisk pořád zabývá psaním o mém vzhledu. Co má moje tvář společného s mojí hudbou nebo tancem?!“ Média se přiživila i na jeho předčasné smrti v roce 2009. Doktor Conrad Murry, který mu v době příprav na sérii koncertů místo léků proti nespavosti naordinoval nebezpečný anestetický preparát, byl souzen za neúmyslné zabití.

Přišla ale také nová generace fanoušků. Když zběžně projdete facebookové stránky nebo instagramové účty věnované jeho památce, zjistíte, kolik je mezi adminy a členy náctiletých, kteří nikdy neviděli žádný jeho koncert a stali se „moonwalkery“ až po jeho smrti. Tak aktivní komunita nemá v populární hudbě obdobu. Pomalu se zapomíná na negativitu médií a do popředí se dostává odkaz Michaela Jacksona humanisty a umělce, který si sám nastavoval hranice k překonání, vzoru pro ty, kteří to chtějí někam v životě dotáhnout. Počet prodaných desek se dnes pohybuje někde mezi 500 a 750 miliony a množství ocenění, která za život posbíral, také hovoří samo za sebe:

American Music Awards: 36, Billboard Awards: 68, Brit Awards: 8, Grammy Awards: 23, Guiness World Records: 41, Golden Globe Awards: 2, MTV VMA Awards: 18, Soul Train Awards: 15, World Music Awards: 25

(Celkový počet všech cen přesahuje 900)