651ZOBRAZENÍ

Pomsta za to, že jsem si vždy poctivě nečistila zuby.

Jak pevně mi ho chytil kleštěmi a cloumal a cloumal, nekonečnědlouho, jeden po druhém. Oba dva. I ten bolavý i ten zdravý, tenmoudrý. Týden jsem se pak pořádně nenajedla. A teď se na mě sestřička usmívá, jako by se nic nestalo, jako bychsnad šla jen ke kadeřníkovi. Ale já tuším, co mě čeká. Zase měbudou týrat! Doktor se tváří jako milý chlap, ale já jsem ho prokoukla. Je tozubař! Mám si sednout na popravčí křeslo. Otevřít pusu. Nechat ho šťouratse v mé dutině. Křeslo se pode mnou propadá, téměř ležím, zcelabezmocná. Nade mnou se rozsvěcuje ostré světlo. Zavírám oči a odevzdaně otevírám pusu:

"Konejte..."

Prohlíží si zálibně své dílo zkázy odposledně, kochá se mou dásní,kde zeje ještě zcela nezhojená díra. "Vypadá to dobře, dneska uděláme ty horní přední." Sestřička připravuje vrtáky, brusky, zastrkovátka, zrcátka,hladítka, zkrátka všechny ty mučící nástroje. Pak už jen cítím ostrý vpich a snažím se myslet na něco jiného,nevnímat čas ani prostor, zbývá jen čekat, až to všechno skončí, aťuž to proboha skončí...

Byl to nekonečně dlouhý čas. Nejméně šedesátkrát tikla minutováručička na hodinách. Tělo ztuhlé, čelist zdřevěnělá. V životě jsemneměla tak dlouho otevřenou hubu bez polykání, s jazykem vnepřirozené poloze, s tou blbou, blbou, blbou odsávačkou uvnitř,která tlačí, chrmlá a přisává se na citlivá místa, třeba i vzadu ukořene jazyka. A druhý den, ouvej, ouvej. Jazyk otekl, zfialověl.

Bolí, bolí. Můj jazyk zduřelý a fialový. Každý pohyb, každýsebemenší pohyb znamená obrovskou bolest. Nemůžu jíst. Nemůžu pít.Nemůžu mluvit. Ba ani prachobyčejně polykat. Rozumíte? ANIPOLYKAT! Začíná být ze mě troska. Nemůžu v noci spát, budí mě neustálepronikavá bolest, jako bych měla v ústech žiletky. Prášky protitéto bolesti nepomáhají. Utěšuju sama sebe, že otok za pár dnů oplaskne, jazyk přestanebolet a já se najím a vyspím. Nedokážu si vysvětlit, čím je tozpůsobené. Doma mi nevěří.

Ale mě to vážně bolí, píchavě bolí. Snad že ta odsávačka mi udělala na jazyku něco jako modřinu,cucflek a on potom natekl. A otok stlačil nějaký nerv. Počkám několik dnů.