478ZOBRAZENÍKdo alespoň jednou začal hubnout pomocí diet a úpravy jídelníčku, pravděpodobně se setkal s různými výpočty denního příjmu kalorií. Kolik bychom tedy měli denně přijmout?

Kolik porcí jíst a jaké množství jídla

Nejčastěji se doporučuje z 5 porcí za den. Jíst často po malých dávkách má opravdu zázračné účinky. Pro někoho je to nepředstavitelné z časových důvodů a někdo je jen líný a raději se nají 3x pořádně, něž 5x pomálu.

Množství jídla je velmi individuální. Záleží na tolika faktorech, že se to nedá určit obecně. Ideální množství přijatých kalorií ovlivňuje zda:

jste žena nebo muž jaký máte bazální metabolismus

Faktorů, které ovlivňují ideální počet kalorií, je opravdu mnoho, ale zkuste se sami řídit pokyny vašeho těla.

Porce si dávejte „přiměřené“, jezte pomalu, v případě pocitu sytosti si odpočiňte a jídlo dojezte později, pijte hodně vody a neslazených čajů.

Rada pro ty, kteří neumí odhadnout, kdy mají dost. Když budete jíst pomalu, tak v momentě nasycení přijde velký nádech a výdech. Tím vám tělo říká, už funím, už ne. Zprvu je těžké třeba jen 2 zbývající sousta nechat, ale když se naučíte zlaté pravidlo „nádech/výdech“, bude vám po každém jídle moc příjemně.

Nestačí vám obecné rady, pojďme počítat

Nejprve je třeba vypočítat náš bazální metabolismus, tedy minimální počet kalorií, které potřebujete pro fungování těla v klidu, při odpočinku či spánku vypočítáte takto:

Pro muže: BM = 66 + (13.7 x hmotnost v kg) + (5 x výška v cm) – (6.8 x věk)

Pro ženy: BM = 655 + (9.6 x hmotnost v kg) + (1.7 x výška v cm) – (4.7 x věk)

Když máte vypočítaný bazální metabolizmus, víte, kolik vaše tělo potřebuje na klidový stav. Abyste určili opravdové množství kalorií, je třeba přičíst denní aktivitu. Bazální metabolismus ještě vynásobíte koeficientem zátěže.

0.9 – téměř žádná aktivita

1.2 – malá fyzická aktivita

1.3 – střední aktivita – alespoň 3 dní v týdnu aktivní

1.7 – velmi aktivní – alespoň 5 dní v týdnu aktivní

1.9 – extrémně aktivní – každý den v jednom kole a neposedí

Uf, takže ideální denní příjem víte, to byla matematika, co? Pokud chcete zhubnout, měli byste přijmout méně, pokud si chcete váhu udržet, dodržujte doporučený příjem.

Kolik mají jaké potraviny kalorií, se buď dočtete na obalech potravin, nebo se podívejte do kalorických tabulek.

Hádanka na závěr!

Co jsou kalorie?

Kalorie jsou malé mršky, které nám v noci lezou do šatníků a přešívají věci, aby nám byly menší a menší :-) .

Také jich máte plné skříně?