594ZOBRAZENÍ

 

Vědecký výzkum byl proveden na Yeshiva University v New Yorku pomocí magnetické rezonance. Vědci zkoumali, co děje v hlavě zamilovaných lidí novou moderní radiologickou metodou, která umožňuje diagnostikovat patologické jevy v lidském organismu, aniž by museli operovat.
 

 

A jak takový výzkum probíhal?,

Pacient byl vložen do silného magnetického pole, do jeho těla vyslali vědci krátký radiofrekvenční impuls a po jeho skončení se nasnímal slabý signál, který vytvořil obraz pacientova těla. Pacientovi se při pokusu ukázala fotografie jeho lásky a na výsledném obrázku se pak ukázalo se vždy rozsvítí určitá část mozku.

 

Láska je jen chemie

Výzkum potvrdil, že láska je pouze chemická rekce, v níž hlavní úlohu hraje dopamin. Dopamin je chemická látka, která se v mozku stará o přenos informací mezi jeho jednotlivými částmi. Podle vědců jsou navíc pocity spojené s láskou stejné jako pocity narkomana po dávce drogy.
V té části mozku, kde sídlí zamilovanost najdeme také centra žárlivosti a škodolibosti.

 

Jak zamilovanost vzniká


A. V okamžiku kdy člověk potká osobu, která je mu velmi sympatická, nastartuje se v limbickém systému (část mozku, ve kterém se ukrývají všechny emoce) proud biologicky aktivních látek a hormonů, které můžeme přirovnat např. k přírodním opiátům.

 

B. Na začátku zamilovanosti jsou v první radě sexuální hormony testosteron a estrogen.

 

C. Všechny podněty pak vyhodnocuje velký mozek, který dá příkaz spodní části mozku, aby vyslala signál nadledvinkám, které pak vyplaví Norepinefrin (adrenalin).

 

D. Mozek zamilovaného člověka v pokročilejší fázi zaplavují další chemické látky a hormony – noradrenalin, prolaktin, vazopresin, serotomin, dopamin a oxytocin.

 

E. Po opadnutí prudké zamilovanosti vstupuje zamilovaný pár do další fáze. Začínají se uvolňovat endorfiny, které působí jako morfin – utěšují a přináší pocit bezpečí.