128ZOBRAZENÍ

 
Není tedy divu, že jóga často vyhovuje lidem, kteří mají emočně i časově stresující povolání a zároveň potřebují dobře vypadat. Jedním z nich je Lucie Bílá, která se chystá na další velikou muzikálovou roli a jóga jí při tom pomáhá.

Jak jste se k józe dostala, byla to rovná, nebo klikatá cesta?

Miluju svoje povolání, ale často je to velmi vyčerpávající. Letos jsem neměla volný den a prázdniny si můžu dovolit až v lednu příštího roku. Proto hledám jiné cesty, jak relaxovat a jak to své tělo i mysl udržet v kondici. Zkusila jsem posilovnu a trenéra, scházela se s mistry, kteří pracují s energií, a nakonec jsem se pustila do jógy. Nejsem žádný profík, ale díky své učitelce a každodennímu cvičení se cítím báječně.

Jakému typu jógy dáváte přednost - spíš meditačnímu, nebo třeba power józe?

Józe, kterou se svou učitelkou cvičím, říkáme vinyasa jóga, která pochází z astanga jógy. Je to dynamický druh jógy, detoxikační a relaxační, dá se přizpůsobit tomu, na čem je potřeba pracovat. Jinak využíváme různé techniky práce s tělem, dechem a myslí, podle momentální potřeby.

Myslíte, že vám jóga přinesla i větší klid do života a pomohla zvládat stresy a emoce vašeho povolání?

Posilovna mi zpevnila svaly, ale jóga mě učí poslouchat to ticho v sobě. Kolem je tolik rámusu, že člověk sám sebe přestává zákonitě poslouchat. Já nejvíc toužím právě po tom nezbláznit se z okolí. Když se člověk vrátí sám k sobě, je to na něm i poznat, zklidní se mu pohled i energie, kterou kolem vysílá. Já se pár let trápila s očima, bolely a byly oteklé, ten tlak za nimi byl velmi nepříjemný. Má učitelka Markétka mi připravila sérii cvičení na oči a od té doby mám klid. Jóga mi změnila život.

Cvičíte od dětství, nebo to přišlo až s vaší kariérou?

Pamatuju si své sedmnácté narozeniny, kdy jsem si říkala, ode dneška budu cvičit. (smích) Ale pak jsem se rozletěla po světě jako střela a na cvičení nemyslela. Potom ale přišlo pár pracovních nabídek, kdy byla kondice nutná, nejvíc mi asi pomohla Carmen. Rok před premiérou jsem měla diář zaplněný tanečními zkouškami a cvičením, a už mě to nepustilo. Cvičení mě dělá šťastnou a mimochodem je milé, když se za vámi na ulici otáčejí muži, i to je skvělá motivace.


Na své postavě a kondici pracujete, jakým aktivitám se kromě jógy věnujete?

Jsem na jevišti neustále v pohybu, ale většinu času trávím v autě na cestách, proto často plavu, používám venkovní jacuzzi a dvakrát do měsíce si dopřeju thajskou masáž. Spolu s cvičením jsem pak schopná zvládat svou práci jako vrcholový sportovec.

Dodržujete přísnou životosprávu, nebo dokážete i zahřešit v jídle s plným vědomím, že pak budete muset o to víc makat při cvičení?

Dávám tělu to, o co si řekne, a nikdy nejím nic s myšlenkou, že to je hřích - pak po tom ani nepřibírám. Je to o přístupu. Tak, jako najdete lásku, až ji přestanete hledat, tak zhubnete, když se přestanete trápit s dietami. Jím každý den polévky a chleba, mám ráda zeleninu, jakkoli upravenou nebo syrovou, a mlsám sušené ovoce a česnek s kari a solí. Piju jen Ondrášovku a místo kafe si dávám meltu.