87ZOBRAZENÍ


Jasmín, botanickým názvem Jasminum, pochází z Číny, Indie a Srí Lanky. Do Evropy byl dovezen v 16. století. Pro svou typickou vůni se samozřejmě přidává do různých, většinou těch nejluxusnějších, parfémů, jeho esenci obsahuje například Bvlgari Jasmin Noir.

Z jasmínových květů se také vyrábí vzácný esenciální olej s blahodárnými účinky pro tělo i mysl. Velmi prospívá suché pokožce, kterou regeneruje, pěstí a navíc zmírňuje její svědivost. Právě díky svým regeneračním účinkům je vhodný také pro zralou pleť i jako prevence projevů stárnutí. Unavené pokožce pak navrací mladistvý vzhled.

Olej z jasmínových květů má kromě tonizujících a regeneračních účinků také účinky antidepresivní. Dokáže zmírnit únavu, apatii i neklid a následně navodit euforii a optimismus. V čínské i indické medicíně se jasmín používá i na různé další potíže, například pří bolestech žaludku, ale i při menstruačních a kožních potížích. Dále pomáhá při porodních bolestech, jelikož podporuje porodní stahy, a používá se i pro zlepšení tvorby mléka. Za zmínku stojí také jeho afrodiziakální účinky.


Květy, přesněji okvětními lístky, jasmínu se rovněž přírodně aromatizuje kvalitní zelený nebo černý čaj. Čím je „ovoňovaný“ čaj kvalitnější, tím je pak chuť a kvalita výsledného nápoje lepší. Jasmín čaji dodá charakteristickou, lehce omamnou chuť a samozřejmě také typickou vůni. Navíc zklidňuje játra, snižuje tlak i cholesterol a působí celkově protizánětlivě. Do jasmínových čajů se mohou přidávat i další léčivé květy, například chryzantéma pro zlepšení zraku nebo čajovníkový květ pro číštění pleti.

Jasmín má však i své využití v magii a rituálech. Údajně totiž přináší peníze a věštecké sny. Pokud na takové věci věříte, můžete zkusit v ložnici spalovat květy a listy jasmínu. Je pak docela možné, že se vám některý z vašich snů vyplní.