552ZOBRAZENÍ

O žaludky cestujících sestaralo několik jídelen, rozdělených podle tříd. Cena stravování byla započtenado palubního lístku.
Jídelníčky II. i III. třídy se nabídkou značně lišily a samozřejmě vůbecnedohlédly do výšin I. třídy, kde stolování znamenalo velkou společenskouudálost za přítomnosti kapitána a důstojníků.
V 19. století se v prvotřídníchrestauracích, tedy i na velkých zámořskýchlodích, předkládalo takřka nekonečné menu,složené nejméně z deseti, častějivšak i z patnácti chodů. Počátkem 20.století se ale tento systém změnil. Roliv tom hrály důvody ekonomické i zdravotní.Hlavní místo si sice dál drželamasitá jídla, ale pomalu se začínala omezovat. Vdobě vyplutí Titaniku se užpreferovaly menší porce masa a často jen v jedinémchodu.

Nakládané hovězí i suchary

Obědy a večeře ve II.třídě, kde cestovali hlavně Britové ze středních vrstev, odpovídaly dobovémustandardu. Jedna dvě polévky, naložené hovězí, volský jazyk, skopové, noky,těstoviny, jablečný koláč.

Stravování v jídelnách III. kategorie,určené pro nejchudší cestující, byloještě daleko skromnější. Jídlo tvořilyhlavně jednoduché polévky a pokrmy,jejichž příprava nestála mnoho času. Zeleninovápolévka, kousek vepřové pečeně,luštěniny, hlavně hrášek, vařené brambory asuchary. Jako dezert se podávalšvestkový pudink ve sladké omáčce.

Cestující si plavbu užívali, zábavy bylo na lodi dost, i počasí jim přálo. Aždo 14. dubna, kdy se 20 minut před půlnocí vynořil z mlhy před přídí lodimohutný ledovec. Titanic s pověstí nepotopitelnosti a chlouba společnosti StarLine zmizel během dvou hodin pod chladnou hladinou oceánu.

Historické změny studené kuchyně

Nakulinářské výstavěGastro 2008 mohli návštěvníci srovnatobložené mísy z počátku 20. století asoučasné. U těch prvních tvořil dominantu jedinýdruh masa zdobený sekaným,barveným aspikem, doplňků bylo míň, alevětších. Dnešní úpravypreferují vícetypů masa i doplňků. Historické míse připravenépány ze Senior klubu Asociacekuchařů a cukrářů ČR vévodila štrasburskáplněná kachna s omáčkou cumberland,paštičky s královským salpikonem (sekanýmdušeným masem) a s višňovým rosolem.

Novodobé trendy představil šéfkuchař hotelu ParkHoliday v Benicích MartinHavel. Na jeho míse trůní kachní prsíčka svlašským ořechem marinovaným v třtinovémcukru, terinka z husích jater a uzených prsou vlistovém těstě s jeřabinkami,galantýna z kukuřičného kuřátka plněnáfáší z křepelčích prsíček, smržů apistácií, želé z mrkve a celeru ipošírovaná zelenina.

Nechybí ani měšec z máslového těsta sdomácím sýrem a bylinkami. Vše doplněnopomerančovou omáčkou s mátou a jeřabinkovou sbílým portským vínem.