78ZOBRAZENÍ


Fotbalové stadiony jásají a těší se na rozhodující zápas svého týmu. V nestřežený okamžik se na velkoplošné obrazovce promítnou obličeje dvou lidí, z nichž jeden pokleká a žádá svou lásku veřejně o ruku. Ona vyslovuje své „ano“ a stadiony jdou do varu.

Béčkový americký film, říkáte si, ale neprošla jste si také obdobím, kdy jste po podobné romantické „blbosti“ také toužila? V minulých několika letech jsme mohly být svědky opadnutí zájmu o svatby, ale poslední dobou mám pocit, že vše kolem mě se k tomuto kroku právě chystá. Vyzpovídala jsem několik svých kamarádek a jejich dalších kamarádek, jak b si přály být požádány o ruku a naopak – jaká gesta v tomto směru nemají šanci.


Nečekaná návštěva kurýra v kanceláři

Možná denně recepční a asistentky ve vašich kancelářích, nebo i vy sama, přebíráte nějaké zásilky od klienta; ve většině případů podepsané smlouvy nebo jiné papíry. Možná jste již také přebírala kytku, která buď naneštěstí byla samozřejmě určena kolegyni z vedlejší kanceláře, popřípadě si v lepším případě někdo vzpomněl na vaše narozeniny.

„Stalo se to mé kamarádce, že ji přítel požádal o ruku prostřednictvím kurýra. No, v kanclu bylo pak veselo, největší radost tím pádem měli všichni kolem, protože se přestalo pracovat a slavilo se. Budoucí nevěsta se však netvářila nijak nadšeně. Ale nakonec si ho vzala,“ vypráví s úsměvem Iveta. „Osobně bych tuhle formu nevolila, je neosobní, trochu teatrální, tedy divadélko pro všechny kolem, na druhou stranu lepší než zůstat na ocet, jak říkala moje babička,“ pokračuje.

Romantická večeře a prstýnek ve sklenceTuhle scénu si pamatuji z nedávného dílu americké Plastické chirurgie. Celý seriál je již dostatečně postavený na hlavu a toto vyvrcholení, kdy nenapravitelný Christian Troy žádá o ruku (konečně snad) lásku svého života, je vskutku třešničkou na dortu. Co na tom, ženy na tohle letí, takže i nedobytná ONA neodolala. Ale ve skutečnosti? „Tak já bych ho brala všemi deseti. Myslím Christiana,“ směje se Šárka. „Ale ani způsob žádosti o ruku to není marný, i když asi taky dost ohraný.“ Minimálně je to však hezký pokus, jak udělat tento večer zvláštním a aspoň trochu zasaženým romantikou. Takže dámy, nezavrhujte takto romantické muže  

V noci po sexu

Tak v tento okamžik netušíte, jestli tak činí pod nátlakem okolností, které jej postihly, nebo zda se skutečně právě teď rozhodl, že tak skutečně chce učinit. Pokud se vytasí s prstýnkem, pak se můžete radovat. Pokud to plácnul jen tak do větru, buďte si jista, že ráno zapomene na vše, co se stalo. A vaše důsledné připomenutí bude působit jako vaše nedočkavost a další podobné, teď už snad vážně myšlené žádosti, se vám dostane nejdříve za rok.

Po měsíci vztahu na sjezdovce

Hezké, neotřelé, bláznivé, ale… jak moc vážně myšlené? „Záleží na tom, jak moc bych toho dotyčného po měsíci vztahu milovala. Nejsem zastáncem radikálních a rychlých rozhodnutí, ale když je člověk zamilovaný, na objektivní skutečnosti asi moc nekouká,“ sděluje mi svůj názor Iveta. Po krátkém vztahu, pokud dotyčného neznáte z předchozích let jako kamaráda, je opravdu veliké riziko, že po okázalé a akční svatbě přijde ještě akčnější rozvod. 

Prostě se vezmem

Taky dobré. Žádná romantika, svíčky, kytky a možná ani prsten. Ale váš milý vyslovení této kouzelné věty zřejmě dospěl k tomu, že už by bylo na čase, na druhou stranu proč kolem toho dělat to potřebné divadlo? Jestli si nejste jista, zda mu to jde od srdce, pak vězte, že zcela jistě ano. Některým prostě dělá problém vyjádřit se tak, jak vy očekáváte. „Já osobně bych byla asi hodně naštvaná. Možná to někomu může přijít jako zbytečnost, ale já k tomu ten prstýnek chci,“ přiznává Lucie. 

Vezmeme se, už kvůli hypotéce

Tak tohle není ideální způsob, to asi cítí každý. Jenže dnes viditelný mnohem častěji. „Já v tom vidím docela dobrý smysl. Pokud si partneři chtějí pořídit společné bydlení a investují do něj peníze oba, je určitě dobré mít to takto právně „pojištěné,“ zajímalo by mě totiž, jak by se o byt dělili v případě rozchodu, když by byl napsán jen na jednoho z nich,“ říká Iveta.

Svatba je dle mnohých formalita, dle někoho zbytečnost, ale pro jiné znamená absolutní odezvdání se tomu druhému. Ať už to máte nastavené jakkoli, zkuste třeba více naslouchat tomu druhému a být vůči jeho přesvědčení maličko tolerantnější. A pokud partnera nebo partnerku ani po sedmi letech nedokážete přesvědčit o svém názoru, pak zvažte, do jaké míry vám to za to stojí.