697ZOBRAZENÍ

Co se týče cystického akné, je důležité poznamenat, že ve skutečnosti se jedná o bakteriální infekci vlastních cyst hluboko pod kůží. Cystická akné, na rozdíl od černých teček a papulozního typu akné, jsou vesměs velká zanícená ložiska vyplněná hnisem. Akné je kožní onemocnění, které postihuje miliony lidí v nějakém období jejich života. Více než devadesát procent z celkové světové populace je postižena akné, procento teenagerů je ještě vyšší. Stejně jako některá kožní onemocnění, akné se rozděluje do značné míry od mírné až po těžkou formu na základě výskytu pupínků, černých teček, cystických akné na obličeji, krku, hrudníku a zádech.

Co se týče cystického akné, je důležité poznamenat, že ve skutečnosti se jedná o bakteriální infekci vlastních cyst hluboko pod kůží. Cystická akné, na rozdíl od černých teček a papulozního typu akné, jsou vesměs velká zanícená ložiska vyplněná hnisem. Konkrétní důvod pro prohloubení akné spočívá na myšlence, že pokud se obsah ucpaného póru prosákne do kůže, objeví se velký lokální imunitní zánět. Cystické akné může vypadat jako uzlík (nodulus), a možná jediný rozdíl mezi nimi je, že cystické akné je naplněné hnisem. Stojí za zmínku, že cystické akné typicky měří v průměru více než 5 mm. Navíc je cystické akné jen jedním z mála znaků těžkého akné, které může být bolestivé a může způsobit jizvení, pokud se neléčí odpovídajícím způsobem.

Cystické akné lze léčit a je možno mu předcházet. Řada způsobů, jak bojovat proti cystickému akné a následnému jizvení, již existuje. Ale ze všech přístupů, možná nejlepší způsob, jak k léčbě a prevenci cystického akné přistupovat, je nemačkat, nestiskávat a nevytlačovat akné, protože může způsobit akorát hlubší infekci a velmi bolestivý zánět, který může trvat déle, než kdyby místo bylo ponecháno v klidu.

V podstatě se cystické akné léčí místními a celkovými antibiotiky, které velice dobře bojují proti akné a jizvení. V případě mírného až těžkého cystického akné léčba spočívá především v podávání antibiotik, které zbaví kůži mikroorganizmů jako Propionibacterium spp., které kolonizovaly mazové folikuly v kůži.

I v případě rezistentních bakterií na některá antibiotika lze akné léčit. Jedním z příkladů lze uvést minocyklin, který se ukázal jako silné léčivo proti akné. Ve skutečnosti je ale na dnešním trhu mnoho dostupných látek. Nejlepšího výsledku ale lze docílit návštěvou lékaře před začátkem jejich používání.