605ZOBRAZENÍ

   Bez ohledu na věk, akné je záležitost mazových žláz. Tyto žlázy jsou spojeny s vlasovými folikuly a produkují látku zvanou maz. Akné se tvoří, když se vlasový folikul ucpe mazem a odumřelými buňkami. Věří se, že patogenní (nemoci způsobující) jevy v mazových žlázách, jsou způsobeny z velké míry změnami hladiny androgenních (mužských) hormonů v těle — což je obvykle spojováno s růstem a vývojem ve věku mezi 12 a 21 lety. Proto je důležité hledat hlavní příčiny vzniku akné, které se poprvé objeví v dospělosti.

Metabolické poruchy

Akné mohou způsobit změny v hormonální rovnováze, například ty, které vyvolá těhotenství, menstruace nebo hormonální abnormality.

Je také důležité vědět, že některé pupínky, které se zdají být akné, však akné nejsou. Jedno kožní onemocnění, které se mu podobá, je folikulitida, která vznikne, když se do vlasových folikulů dostane infekce a zanítí se. Folikulitida vyžaduje jinou léčbu než akné. Akné, které se objeví v dospělosti, se může léčit obtížně, pokud se vyskytuje opakovaně. Někteří pacienti s vážným opakujícím se akné podstoupili léčbu s celkově působícím lékem zvaným isotretinoin. Vzhledem k tomu, že akné u dospělých může být obtížně léčitelné, by se mělo to, které se objeví v dospělosti poprvé, vyšetřit dermatologem.