339ZOBRAZENÍ

• Žena současné doby

Obrázek u článku je v současné době velmi propagovanou představou ženy. Jsme masírovány k tomu, abychom se snažily ze všech sil dosáhnout takového ideálu. Výkonná, samostatná, nezávislá žena, zaměřená a s jasným cílem, je současnou patricentrickou společností vysoce ceněna a přijímána.

Žena s dokonalým make-upem, štíhlým a vysportovaným tělem, v dokonalém kostýmku, nejlépe značkovém, se sebejistým úsměvem na tváři.

Krásný a inspirativní obrázek, díváte-li se na něj z pozice rozumu a požadavků doby.

Smutný obrázek, díváte-li se na něj z pohledu živoucího ženského srdce.

Některým ženám se do těchto společensky ceněných představ daří nastylizovat. Mají úspěch, nezávislost, dokonale tvarovaná těla. Je jim v tom dobře.

Většinu žen však takové úsilí vyčerpává. Jsme unavené, nezáříme, uprostřed hrudi cítíme tupou a nepřestávající bolest. A smutek (často dobře maskovaný a skrývaný). Nezbývá nám síla dávat to, pro co jsme jako ženy byly stvořeny.

• Pro co jsme jako ženy byly stvořeny?

Pro soutěžení, pro boj, akci, výkon?

Nemyslím. Jako žena víc a víc cítím, že jsem byla stvořena pro lásku. Abych jako žena mohla dávat dary svého srdce, svou citlivost, něhu, jemnost, měkkost, křehkost, laskavost.

Ne abych soupeřila a bojovala, ale abych sdílela a spolupracovala. Ne abych se snažila získat a hromadit, ale abych se uměla podělit a obdarovat.

Narodila jsem se proto, aby mé dlaně byly hebké, a uměly obejmout a hladit. Aby mé tělo bylo poddajné, měkké a mělo obliny, bochánky a křivky.

Doba mi říká, že to není správné. Že musím být jiná.

Ale já nechci! Chci zpátky své ženství.

Mně je v něm dobře. Čím víc se k němu s pokorou vracím, tím jsem šťastnější. A spokojenější. Měkčí. Uvolněnější. A zářivější.

Zvu vás na tuto cestu. Společnou cestu. Protože společenství žen je to, co nás ženy vyživuje, co nám pomáhá a co nás může zachránit.

• Cesta ženy – cesta k podstatě

V prvé řadě to znamená – znova se zamilovat! Zamilovat se do sebe. Do svého těla. Do každého kousku, nic nevyjímaje. Zamilovat se i do svých emocí. No ano, i do těch škaredých, které by žena neměla nikdy, ale opravdu nikdy projevovat a obtěžovat jimi své okolí! Jako např. vztek, nenávist, pláč, smutek…

• Jak přijmout své tělo?

Najděte si chvilku času jen pro sebe, kdy vás nikdo nebude rušit. A netvrďte, že 20min času ze1440min celého dne je moc. Pohodlně se posaďte tak, abyste měly chodidla v doteku se Zemí. Zavřete oči a v duchu si představte celé tělo. Prohledněte si ho svým vnitřním zrakem. A pak začněte pomalu od nožiček. Dívejte se na ně, zaveďte k nim své vědomí, svou pozornost. A uvědomte si všechny myšlenky, které vás k tomu napadají. Např. „no jo, takový hňápy žilnatý, kdo by se jima chlubil, musím je schovávat, kalhoty to jistí atd.“

Pak tyhle myšlenky zastavte a promítněte si na plátně své mysli vše, za co jste svým nožičkám vděčné. Např. „pomáhají mi dostat se na krásná místa, kde jsem šťastná; mohu díky nim lyžovat, což je má vášeň, nikdy mne ještě nezradily, věrně mě nosí po světě, atd.“ A pak jim několikrát za sebou řekněte: „Děkuji, děkuji, děkuji.“ – tak dlouho, dokud se vám neuleví. Buďte vděčné za to, že je máte. Protože jsou lidé, kteří je nemají a nemohou dělat všechny ty krásné věci, které můžete díky nohám dělat vy.

Pak pokračujte s dalšími částmi těla – kolena, kyčle, stehna (ááách jo, ta celulitida), zadeček, bříško (strije? kdo by je miloval?! a ještě jim byl vděčný!), pupík, boky, prsa, ramena, paže, dlaně, prsty, krk, tváře, ústa, oči, čelo, vlasy.

Uvidíte, po nějaké době vás to začne nesmírně bavit. Je to krásný pocit s vděčností procítit a přijmout celé své tělo.

No, pokud to opravdu nepůjde a své tělo budete dál vnímat jako problém, vstupte do terapie a nechte si pomoci. Stojí to za to!

• Jak přijmout své emoce?

Naučily jsme se spoustu svých emocí popírat a skrývat. Vnímáme je jako něco, co nás oproti mužům znevýhodňuje, činí nás přecitlivělé a zranitelné. Také nás od malička učí: tohle holčičky nedělají, takhle se nechovají. A my jim uvěřily a začaly své skutečné emoce a pocity schovávat, ovládat a utíkat před nimi.

Bohužel, když skryjete jen jeden jediný pocit, zavíráte si dveře ke všem. Emoce vycházejí jen z jednoho místa. Nelze popřít hněv, smutek či vztek a zároveň pak chtít naplno prožívat lásku. To nejde.

Schopnost cítit a projevovat emoce je nejcennější dar ženství. Popřete emoce a popřete v tu chvíli svůj nejkrásnější ženský dar.

Jak si je tedy vzít zpátky? Naučte se je znova volat jménem. Co to znamená?

Kdykoliv na vás skočí nějaký výrazný pocit, zastavte se, možná si i zavřete oči a sledujte ten pocit. Ptejte se: „Je příjemný nebo nepříjemný? Kde ho cítím? Jak silný je? Kdybych ho měla zavolat jménem, jaké by to bylo?“

Není to tak složité – radost, láska, klid, extáze, smutek, zoufalství, zmatek, nejistota, bolest, zlost, nenávist, vztek… postupně se je naučíte znát všechny. Tím, že si znova vzpomenete na jejich jména, stanou se z vás přátelé a vy se naučíte rozpoznávat, co se vám snaží říct.

Není snadné vydržet např. v silné bolesti, smutku, bezmoci či zmatku, když přicházejí. Ale pokud se jim vyhnete, vrátí se na své místo, kde byly předtím a při nové příležitosti se objeví znova, se stejnou silou.

Tím, že si dovolíte svůj pocit zavolat jménem a být s ním (a v něm), dovolíte si ho cítit, dovolíte si projít tím nejhorším – přijímaný pocit se začne pomalu rozpouštět. Po nějaké době si uvědomíte, že je menší. A to je dobré. Rozpustily jste ten pocit. Už se nebude vracet s takovou intenzitou nebo se nevrátí vůbec.

Když někoho oslovíte jeho jménem, přestáváte být nepřáteli. Ten dotyčný na vás přestane útočit. Často se z vás mohou stát nápomocní přátelé. S emocemi je to stejné.

I tady, pokud je taková změna nad vaše síly, nechte si pomoci.

• Co tím vším žena získá?

No, popravdě nic moc a zároveň všechno. Nic moc z pohledu požadavků současné doby na úspěch a všechno z pohledu šťastného života ženy.

Možná neuzavřete tolik obchodních smluv, možná nevyděláte tolik peněz. Možná taky budete mít bříško a kypřejší postavu.

Ale začnete se cítit tak nějak šťastnější. Naplněnější. Vaše tělo se uzdraví, vaše vztahy se zázračně zlepší, oči se vám rozsvítí a na tváři se bude čím dál častěji objevovat úsměv.

Začnete se víc usmívat na svého muže a v něm se díky vaší ženské jiskře probudí to nejlepší z chlapa. Ženská energie a ženství projevené ve své celistvosti dává muži inspiraci, sílu a schopnost dokázat nemožné a udělat vše pro váš úsměv.

• Milujte své tělo, své emoce a ostatní budou milovat vás!