323ZOBRAZENÍ


Stehna patří mezi místa, kde se ženám nejvíce ukládá tuk, a zároveň tak mezi nejčastěji postižené oblasti pomerančovou kůží. Celulitida na stehnech trápí nejen dospělé ženy, ale čím dál více také mladé dívky. Jak se dá odstranit? Nejúčinnější způsob představuje kombinace pravidelné pohybové aktivity a masáže.

Proč je důležitý pohyb

Pohyb je důležitý z toho důvodu, že při něm dochází k prokrvení svalů, rozproudění lymfy a vyplavování škodlivin z těla. Mezi osvědčené pohybové aktivity v boji proti celulitidě na stehnech patří chůze do schodů, dřepy, posilování, plavání a aqua aerobic. Pohyb je důležitý především u žen se sedavým zaměstnáním. Při každé pohybové aktivitě je důležité nepodceňovat pitný režim, aby mohly být škodliviny z těla vyplavovány. 

(Správný pitný režim obecně je pak považován za jednu z nejdůležitějších součástí prevence i procesu odstraňování celulitidy.)

Masáže proti celulitidě

Masáže jsou nedílnou součástí efektivního boje s celulitidou. Celou řadu ošetření je možné podstoupit nejen ve specializovaných lymfacentrech nebo ve zdravotnických zařízených, ale také v salonech krásy, které jsou vybaveny přístroji na ošetření problematických partií – nejčastěji stehen a hýždí, a které pro své klientky zajišťují také zábaly nebo manuální masáže proti celulitidě. Mezi používané metody patří především lymfodrenáž a ultrazvuková liposukce neboli kavitace, dále se využívá radiofrekvence a karboxyterapie.

Jednotlivé metody v praxi

Lymfodrenážje označení pro speciální druh masáže prováděný za účelem zlepšení oběhu lymfy a zmírnění otoků. Lymfodrenáž provádí speciálně vyškolení fyzioterapeuté, kteří pomocí speciálních znaků nejprve uvolní hlavní mízní uzliny, a poté dostávají lymfu zpět do oběhu. Vzhledem k fyzické náročnosti lymfodrenáže se častěji používají přístroje. Nejznámějším přístrojem je přístroj určený na sekvenční tlakovou masáž končetin - Lymfoven. Lymfodrenáž se používá nejen k ošetření celulitidy, ale také ostatních lymfatických onemocnění, mezi nimi například lymfedému. Další hojně používanou metodou je ultrazvuková liposukce, která na rozdíl od klasické liposukce představuje neinvazivní ošetření. Při její aplikaci dochází k ničení tukových buněk, které způsobují nevzhledné projevy celulitidy, ultrazvukem. Po rozbití buněk dojde k vylití jejich obsahu, který se vyplaví ven z těla močí. Využití metody radiofrekvence spočívá v zahřání spodních vrstev pokožky a jejím následném vypnutí. Při karboxyterapii se do kožních buněk vhání oxid uhličitý za účelem zlepšení prokrvení. Všem metodám je společné, že k dosažení výsledku je třeba provést několik ošetření, jejich počet zpravidla závisí na stadiu celulitidy.

Cvičení na stehna

Existuje několik osvědčených druhů sportů, které dokážou vzniku celulitidy předejít, anebo zmírnit její projevy. Jedním z nich je aerobik, při kterém dochází k prokrvení stehen, a zároveň k jejich zpevnění. Velmi účinné je cvičení ve vodě, zejména pak aqua aerobik, ale také běžné plavání nebo aqua gymnastika. Cvičení ve vodě je velmi efektivní a nemusí být proto dlouhé. Důležitá je pravidelnost, což ostatně platí pro všechny druhy pohybové aktivity. Na stehna jsou rovněž dobré obyčejné dřepy nebo chození po schodech. V dobře vybavených posilovnách najdeme také moderní posilovací přístroje zaměřené na partie stehen, které při běžné fyzické námaze nepoužíváme – zejména na oblast těsně pod hýžděmi a na horní vnější část stehna.

Podpůrné prostředky

Účinnost cvičení se doporučuje podpořit ještě používáním zpevňujících  mlék proti celulitidě, které je nejlepší vmasírovat do pokožky po koupeli či sprše krouživými pohyby. Dalším podpůrným prostředkem jsou legíny proti celulitidě, které zlepšují prokrvování a odvádění odpadních látek ven z těla. Bez pravidelné pohybové aktivity však není jejich účinnost příliš vysoká.