259ZOBRAZENÍ

Nahrazení jídla alkoholem nebo snaha žít pouze ze vzduchu – to jsou jen dvě z hubnoucích metod, které se letos dostaly na seznam těch nejvýstřednějších… i nejnebezpečnějších.

Na prvním místě se umístila takzvaná Brethariánská dieta (údajně jidržela i Michelle Pfeiffer). Brethariáni jsou přesvědčeni, že člověk může žít jen ze vzduchu – respektive z energie obsažené např. ve slunečních paprscích, která se prý v našich tělech transformuje ve výživnou látku…

Do školních lavic by se rychle měli vrátit i jedinci, kteří drží biotypizační dietu a pokouší se snížit množství tělesného tuku ovlivňováním hormonální rovnováhy. Podle Britské dietetické asociace totiž biotypizační dieta spoléhá především na „různé doplňky stravy a pseudovědu“.

Samostatnou zmínku si jistě zaslouží také bezlepková dieta, nad kterou se rozplývala například Gwyneth Paltrow a řada dalších elebrit. Odborníci však mají jasno – díky této dietě se nejenže nehubne, ale naopak z ní můžete přibrat (za předpokladu, že trpíte celiakií, tedy intolerancí nalepek). Pokud shodíte, pak pouze kvůli tomu, že nejíte sušenky, koláče a další vysoce kalorické pochoutky, které jsou bohaté na lepek.

Jako poslední tu máme alkoholovou dietu (která by se dala shrnout jako„málo jídla, hodně vína“) a Dukanovu dietu, založenou na konzumaci stravy s vysokým obsahem proteinů a omezení příjmu potravin bohatých na sacharidy. Netřeba snad dodávat, že i v těchto případech jde o hazardse zdravím. „Je to holé šílenství. Váš organismus bude trpět nedostatkem potřebných vitamínů a minerálů,“ varuje Britská dietetická organizace.


Raději se tedy smiřte s tím, že žádná „zázračná dieta“ ani„super potraviny“ zkrátka neexistují. Pokud chcete dosáhnout štíhlé postavy, řiďte se selským rozumem a neexperimentujte se svým zdravím –cvičte, poraďte se s kvalifikovaným dietologem nebo sáhněte po osvědčených přípravcích, které k hubnutí opravdu přispívají.