Krásná a zdravá

Časopis o všem, co zajímá moderní ženu

Zpátky do ŠKOLY

Zpátky do ŠKOLY

JAK JIŽ SÁM NÁZEV NAPOVÍDÁ, ZPÁTKY DO ŠKOLY SE TÝKÁ TĚCH, KTEŘÍ MAJÍ ZA SEBOU PRVNÍ TŘÍDU. TITO BÝVALÍ PRVŇÁČKOVÉ, AŤ JIŽ V ZÁŘÍ NASTOUPILI DO JAKÉKOLIV TŘÍDY, VĚDÍ, CO JE ČEKÁ. STEJNÉ JE TO I S RODIČI A DALŠÍMI PŘÍBUZNÝMI ZAPOJENÝMI DO ŠKOLNÍ DOCHÁZKY DĚTÍ.

Na rozdíl od prvňáčků, kdy se rodina, ale hlavně dítě teprve učí, že škola není jen zábava, ale i povinnosti, starší školák nebo školačka již dobře vědí co očekávat. Výhodou je i fakt, že pokud náhodou nezmění školu, má ve třídě i své kamarády a stejně tak ví, jací učitelé ho budou celý rok učit zajímavým nebo popravdě i méně zajímavým předmětům.

Nicméně, přestože jsou základní fakta stejná, návrat do školních lavic po nádherných dvou měsících prázdnin dá všem zabrat. Pro školáky to začíná každodenním ranním vstáváním a včasnou přípravou. Stejné je to i pro rodiče. I oni musí vstávat o něco dřív a dohlédnut na potomka, aby nepřišel pozdě. Všichni, kdo mají školáky vědí, co to obnáší, že před odchodem se počítá každá minuta a že i konvice na čaj, kterou ještě rozespalí zbytečně naplnili až po okraj, potřebuje o něco delší čas k bodu varu. Takovýchto maličkostí je každé ráno nepřeberně a umět tohle všechno skloubit opravdu vyžaduje zkušenosti.

Když se po prvním školním týdnu rodiče i školák rozkoukají, je nejvyšší čas doladit vše potřebné. Nákupem pomůcek, sešitů i knih počínaje, oblečením a cvičkami na tělocvik konče. Obchody ale s náporem rodičů počítají dostatečně dopředu, a tak v dnešní době není obtížné sehnat vše potřebné během relativně krátké doby. Snad jen s výjimkou něčeho velmi neobvyklého. To se ale stává jen zřídka. Neopominutelnou součástí školní docházky a související rodinné logistiky je komunikace s babičkami, děděčky a tetami, kteří, pokud je dítě menší, pomáhají s vyzvedáváním ze školy a přesunem na kroužky. I zde je vhodné nejlépe hned na začátku září všechno se všemi zúčastněnými dojednat tak, aby následný průběh byl co nejhladší.

Čas se ale posunuje vpřed rychlým tempem a týden po týdnu bude domácí i školní nastavení rodiny lepší a lepší. V zásadě se jedná o již zmíněný první týden ve škole a dalších několik dní do konce září v rámci přípravy kroužků a jiných mimoškolních aktivit. Následně se, stejně jako v letech minulých, vše stane rutinou a překvapí jen máloco.

Jak je známo, čas, i ten školní, běží rychle. Když se vše v rodině usadí, nadejde období podzimních prázdnin, a za další krátký čas i prázdniny vánočí. Jen se tedy vyřídí jedno, je dobré začít plánovat to další.

Absolutně nejdůležitější v rámci návratu dítěte do školy je nadhled, klid a trpělivost rodičů. Propadat panice ničemu nepomůže. Pochopitelně, někteří rodiče berou začátek školy naprosto samozřejmě a nic je nerozhází. Jiní, podle povahy a okolností, to mají složitější. K tomu velkou měrou přispívá i povaha dítěte. Hodná, tichá a rozumná malá slečna bude ke škole přistupovat zcela jinak, než velmi živé dítko. Pokud jsou malé děti klidné a v zásadě bezproblémové, je to v dětství pro rodinu výhoda. U těch živějších nebo extrémně živých to může být někdy víc než náročné. Jak ale mnohokrát ukázala historie, ti, kteří v dětském věku, zejména ve škole zlobili, se v dospělosti rozhodně neztratili. Oním zlobením není myšleno chození za školu se špatnými kamarády, kteří děti navádí k nepravostem. Zlobením je myšleno klasické dětské zlobení – nepozornost v hodinách, zatloukání domácích úkolů, pojídání svačin pod lavicí, komentování výuky a podobně.

Přestože se zpátky do školy těší málokdo, je škola místem, kde se děti naučí mnoho užitečného.

Podle toho, kam je pak život profesně zavede, využijí získané znalosti ve větší či menší míře. Ve škole se naučí i učit a získají určitou zodpovědnost a smysl pro povinnost. Až jednou vyrostou, budou nejen oni, ale i celá rodina vzpomínat na veselé zážitky, trapasy, úspěchy i neúspěchy ze školních lavic. Takovéto historky se po letech stanou oblíbeným konverzačním tématem rodinných setkání.

Ty velmi veselé uslyší všichni několikrát za život, ale nikomu to nebude vadit, protože všem vykouzlí úsměv na tváři.

Tip redakce:

PŘI NÁVRATU DÍTĚTE DO ŠKOLY JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NADHLED, KLID A TRPĚLIVOST RODIČŮ.