Krásná a zdravá

Časopis o všem, co zajímá moderní ženu

Ze života s hmyzem aneb Jak na prevenci a první pomoc po hmyzím útoku

Ze života s hmyzem aneb Jak na prevenci a první pomoc po hmyzím útoku

Prvním krokem v boji proti komárům, vosám, včelám, ovádům, čmelákům, muchničkám nebo třeba sršňům je prevence, v rámci které si do bytu pořídíme sítě proti hmyzu, do zástrček instalujeme odpuzovače a do přírody vyrážíme, jak jinak, než vhodně oblečeni a ošetřeni přípravky s repelentním účinkem. Štípance jsou nepříjemné a bolestivé, svědí a často bývají zdrojem infekčních zánětů. Co je potřeba vědět a jak ošetřit pokožku po takovém poštípání?

Prevence – jak předejít hmyzímu kousnutí a bodnutí

Většina kousnutí a bodnutí hmyzem vzniká při pobytu mimo domov – hlavně venku v přírodě. Krajní řešení, zůstat doma celé léto, je nereálné, a tak vám přinášíme alespoň některé návody pro snížení rizika bodnutí vosami a včelami.

 • Noste pouze světlé oblečení.
 • Nepoužívejte silné a výrazné vůně, parfémy a parfemované šampony.
 • Pokud se pohybujete venku, noste boty a chraňte své tělo vhodným oblečením a čepicí, při zahradničení používejte rukavice.
 • Vyvarujte se zvedání a konzumace ovoce ze země nebo ze stromu.
 • Vyvarujte se pití z otevřených lahví nebo plechovek. Můžete tím předejít bodnutí hmyzu uvnitř dutiny ústní.
 • Po konzumaci sladkostí nebo konzumaci jídla rukama, si důkladně ruce umyjte
 • Pokud jíte venku, zbytky jídla přikryjte.
 • Objevíte-li včelí nebo vosí hnízda, vždy pro jejich odstranění zavolejte odborníky.
 • Při manipulaci se včelami si oblečte ochranné oblečení.

Jak se vyhnout kousnutí?

Při návštěvě míst, kde je výskyt hmyzu běžný, si oblékněte dlouhé kalhoty a oblečení s dlouhými rukávy.
Vyhněte se jasným barvám oblečení, dále kosmetice, parfémům a vlasovým sprejům, které hmyz lákají.
Na nechráněné části kůže naneste repelent proti hmyzu.
Vhodná je pokrývka hlavy a plastové brýle. To se vyplatí hlavně v oblastech, kde se často vyskytují komáři – například v kempech v blízkosti řek a jezer. V obchodech v kempech tyto pomůcky často prodávají.
Neexistuje důkaz, že konzumace česneku, vitaminu B1 nebo jiných jídel hmyz odpuzuje.
Krabička první pomoci

Co byste měli mít po ruce všude, kde vám hrozí, že přijdete k nějakému tomu štípnutí:

 • pokud jste alergici, tak své léky
 • zklidňující, chladivý gel
 • antihistaminika
 • bylinky
 • esenciální oleje

První pomoc

Jaká je doporučená první pomoc při bodnutí či kousnutí hmyzem?

Komáři

I banální štípnutí komárem je často nepříjemné a může být doprovázeno lokálním otokem a značným svěděním. Místo je vhodné omýt a vydezinfikovat, případně alespoň otřít vlhkým ubrouskem, aby nedošlo k dalšímu průniku infekce. Následně místo ošetřete zklidňujícím gelem, který chladí, působí proti otokům a obsahuje antihistaminika.

Včely, vosy, sršni

Pokud vás bodla včela a v ráně je stále viditelné žihadlo, odstraňte jej co nejrychleji to bude možné. Můžete použít špičku nože nebo růžek kreditní karty, nehet nebo něco podobného. Čím rychleji žihadlo odstraníte, tím lépe. Proto se snažte použít k vyndání žihadla předmět, kterým bude snadno a rychle vytaženo. Nezkoušejte žihadlo z rány vytrhnout, nešetrnou manipulací se do kůže dostane ještě mnohem více jedu. Nejlepším řešením je žihadlo vyškrábnout. Po dezinfekci a vytažení žihadla místo ošetřete zklidňujícím gelem. Pozitivní účinek má i tinktura z dubové kůry. Nebezpečí hrozí při píchnutí do oblasti krku, srdce, hlavy, jazyka a rtů. V takovém případě neváhejte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Při velkém množství kousnutí či bodnutí hmyzem mohou pomoci antihistaminika v tabletách. Pokud je svědění nepříjemné a narušuje noční spánek, je vhodné použít na noc sedativní antihistaminika. V lékárně vám farmaceut poradí, která antihistaminika jsou sedativní a mohou vám tedy pomoci zlepšit kvalitu spánku.

Podpůrným prostředkem pro celý organismus po prodělaném poštípání jsou potravinové doplňky, hlavně vitamin C. Důležité je, abyste si místo nerozškrábali, tím byste si mohli způsobit živnou půdu pro průnik infekce. Pokud se stane, že místo zatvrdne, zapálí se a vznikne bolestivé ložisko, je možné, že byl hmyz infikovaný, a při kousnutí nebo bodnutí infikoval i vás. A to už na domácí ošetření není, takže upalujte k lékaři!