Krásná a zdravá

Časopis o všem, co zajímá moderní ženu

Punčochy, kousek šatníku, který se nesmí podcenit!

Punčochy, kousek šatníku, který se nesmí podcenit!

NIC víc nezvýrazní krásné nohy Punčochy zahřejí, ale zároveň jsou perfektní doplněk oblečení a také sexy prádlo. Správně zvolené punčochy zvýrazní sexy nohy a udělají z vás ještě větší „kočku“ než obvykle. Nabídka silonek a punčoch je v nepřeberném množství barev, designů a materiálů, takže je z čeho vybírat. Stačí si jen představit, k jaké příležitosti je chcete.

Pokud sháníte elegantní punčochy, můžete mít klasické i zeštíhlující silonky, samodržící punčochy ozdobené luxusní krajkou, síťované punčochy s hladkým, elastickým okrajem nebo třeba lesklé. Dnes jsou k mání i moderní matové punčochy nebo nejrůzněji vzorované silonky. Zvolit můžete třeba i punčochy se zesílenou patou či špičkou, anebo naopak bez zvýraznění prstů, anebo třeba úplně bez prstů do otevřených lodiček.

A úplnou alchymií je volba mezi velmi průhlednými, jemně průhlednými a poloprůhlednými punčochami.

Dnes už nejsou punčochy jen pro denní nošení, ale vybírat můžeme speciální druhy i pro zvláštní příležitosti, třeba na nejrůznější party, ale jak to vlastně bylo s punčochami?

Lidé si chránili nohy před chladem a zvědavými pohledy už ve starověku. Staří Římané si na nohy navlékali dlouhé pruhy kůže nebo tkané látky. Pletené punčochy znali i starověcí Egypťané podle objevů v hrobkách z třetího až šestého století našeho letopočtu.

Punčochy se nejvíce rozšířily v 17. století, kdy William Lee vynalezl pletací stroj využívající systém jehel, a to právě k pletení punčoch.  Další anglický vynálezce, William Cotton, tento stroj o dvě stě let později zdokonalil a punčochy se začaly masově šířit po celém světě. První nylonky přišly na trh v USA koncem 30. let minulého století. Do té doby se vyráběly luxusnější punčochy z hedvábí a punčochy v levnějším provedení z bavlny. Rok 1940, největší mezník ve vývoji punčoch, rok, kdy v Americe vynalezli nylonové vlákno. Popularita nylonových punčoch byla ohromná, což dokazuje jejich historicky první dodávka do obchodů. Čtyři miliony punčoch byly v Americe vyprodány za čtyři dny. Po druhé světové válce se už nylonky rozšířily do celého světa. Ve druhé polovině minulého století se do nylonu začalo přidávat vláko lycry a takové už jsou silonky, které známe i my – pružné a sexy.

Punčochy byly do 20. let 20. století nošeny téměř výhradně muži a naopak od 20. let 20. století začaly být téměř výhradně ženskou záležitostí.

Pro jemnost použité příze se používá označení denier – známé jako den. Ten vyjadřuje sílu použitého vlákna. Čím je číslo vyšší, tím silnější (méně průhledný) je výrobek. Fyzikálně je denier definován jako váha devíti kilometrů příze v gramech. Dámské punčochy se obvykle vyrábějí v jemnostech 20, 15 až 7 den.

U nás se výroba punčochového zboží datuje také velmi záhy, a to už od roku 1882, kdy Josef Heinrich Vatter založil první závod v Krásně Lípě. Později pak, v roce 1950, zakládají Fred Vatter a Dr. Otto Palme známou českou značku Bellinda, která se specializuje na punčochové zboží. Podle údajů ČSÚ bylo v roce 2007 v ČR vyrobeno 28,4 milionu punčocháčů a 8,4 milionu párů punčoch a podkolenek.

 

Co je při výběru silonek důležité? Když

se dají snadno natáhnout

nekloužou

drží tvar

nemají hned po otevření jejich balení kaz

vypadají po jejich svlečené ještě použitelně

A které silonky doporučujeme a vyzkoušeli jsme za vás?

Hyde Park, 175 Kč
Elegantní a provokativní punčochové kalhoty se zadním švem koupíte v tělových anebo barevných odstínech. Jsou určeny odvážným ženám, které mají rády jednoduchost a přitom výraznost.

Slim body 20 DEN, 150 Kč

Oblíbené punčochy s jemně stahujícím efektem v kalhotkové části, které jsou pravou volbou pro tvarování postavy, elegantně stahují pas a břicho. Mají vzorovaný sed, ploché švy, bavlněný klín a zesílené špičky.

Gabriella Gala, 210 Kč

Velmi zajímavé samodržící punčochy, tenké, hladké, bez vyznačených prstů a s přídavkem vláken lycra. Jsou rafinovaně zakončené asi sedm centimetrů širokým pruhem látky s dvojitým silikonem. Pod pruhem jsou navíc ozdobné svislé pásky.

Gatta Funcy 7, 210 Kč

Elegantní a zároveň hravé vzorované punčochové kalhoty se vzorem hrubé síťky, matné, bez vyznačeného sedu, s velkým podílem polyamidu. Ideální volba k otevřeným lodičkám, ale i do kozaček. Rafinovaný vzor prodlužuje nohy a barva s podkladovou zlatou navozuje krásnou barvu pleti.