Krásná a zdravá

Časopis o všem, co zajímá moderní ženu

Kam vyrazit s dětmi na lyžovačku

Kam vyrazit s dětmi na lyžovačku

Naše země je obklopena horami. Je to vlastně odborně řečeno impaktní, tedy dopadový, kráter. Pro milovníky lyžování je v takovém případě velmi jednoduché vyrazit na lyže. Stačí se vydat kterýmkoli směrem a vždycky přijedete do hor. Lokalitu můžete vybírat podle typů sjezdovek, cen ubytování a vleků nebo jen podle toho, co máte nejblíž. Pochopitelně nezanedbatelnou roli v cestě na hory hraje počasí. Je-li dostatek sněhu, možností u nás doma je nepřeberně. Když je zima na sníh skoupá, do rakouských Alp to není daleko a možností u našich jižních sousedů je mnoho. Rakousko má navíc několik ledovců, kde se dá lyžovat téměř vždycky.

Vedle dostupnosti střediska, cen a sněhových podmínek si musíte před cestou říct, co vlastně od výletu na lyže očekáváte, a hlavně dobře zvážit, jaké jsou vaše lyžařské dovednosti stejně tak, jak jsou na tom vaše děti. Ne každý je závodník. Na druhé straně některé děti jsou již v nízkém věku skvělými lyžaři. Na svahu by se daly označit jako „helmička s lyžičkami“. Jezdí nádherně a svižně, až se tají dech.

Jak jsme napsali, možností, kam vyrazit na lyže, je velké množství. Nejjednodušší jak časově, tak i ekonomicky a logisticky, je jednodenní výlet do hor našich. Musíte však extra brzy ráno vstát a udělat si svačinu na cestu. Nechcete přece drahý čas na horách trávit v bufetu. Ráno se všichni naskládáte do auta a vyrazíte. Cestou tam si můžete dát v autě snídani, zpátky svačinu. Další dobroty se vyplatí si nacpat do kapes a konzumovat je na lanovce. Pro Pražáky mezi nejdostupnější lokality patří Krkonoše a jejich střediska Rokytnice nad Jizerou, Harrachov a Špindlerův Mlýn. Ze západních Čech asi většina lyžařů vyrazí do Krušných hor, ti kdo bydlí na jih od Prahy – v Táboře, Písku, Strakonicích a Českých Budějovicích – zcela jistě zamíří na Šumavu. Obdobně bude výběr probíhat i na Moravě. Ostrava a okolí budou využívat nejpravděpodobněji Beskydy. Ti, kdo pojedou z Brna a okolí, to budou mít u nás na hory o něco dál, ale mohou zkusit třeba rakouský Simering. Když se rozhodnete pro jednodenní lyžování, odpadne vám rezervace ubytování, kterou v případě špatného počasí budete muset rušit. Ani nachlazení, které se rádo vyskytuje u dětí v momentě, kdy máte někam jet, vás nebude stresovat. Rozhodnete se večer, výbavu naložíte do auta a ráno jen nastoupíte a vyrazíte. Pojedete-li v sobotu, budete mít navíc celou neděli na relaxaci.

Pokud se rozhodnete využít celý víkend, nabízejí se nejen stejná lyžařská střediska jako pro jednodenní cestu, ale výběr můžete rozšířit i o místa vzdálenější. Z Prahy se můžete vydat do Beskyd a z Ostravy do Špindlerova Mlýna. Jen si to musíte dopředu naplánovat a patřičně vše rezervovat. Tedy v případě, že nejste majiteli domu na horách.

Vždy je podstatné, aby ve všech případech, tedy i v případech krátkých i delších lyžařských výletů doma i v zahraničí, horské středisko splňovalo vaše očekávání. Zejména pro děti je důležité vybrat vhodný terén, který bude odpovídat jejich lyžařským schopnostem. S dětmi začátečníky je lepší jet na lyže jen na kratší čas, protože budou rychle unavené a další přemlouvání by je mohlo od lyžování odradit. Pro úplné dětské začátečníky se doporučuje využít lyžařskou školu. Zkušení instruktoři, kteří mají u dětí zcela jiný respekt než rodiče, přesně vědí, jaký zvolit vyučovací postup, a tak se dítě naučí lyžovat poměrně rychle. Hlavně je dobré si uvědomit, že i když jste výborní lyžaři, neznamená to, že umíte učit lyžovat. Jako bonus si můžete sjíždět svahy podle vlastní chuti v době, kdy bude dítě v lyžařské škole.

Pokud již celá rodina lyžuje docela dobře anebo dokonce výborně, je příjemné si udělat čas a jet si zalyžovat do Rakouska. Pravda, chce to víc času než jen víkend, ale délka tamních sjezdovek a rozsah možností jsou s domácími podmínkami nesrovnatelné. Hlavní výhodou lyžování v Rakousku je výška hor a s tím související sněhové podmínky. Mezi oblíbená střediska rozhodně patří Hintertux, Kaprun a Solden. Dalšími hojně navštěvovanými lokalitami jsou Schladming, Dachstein a Pitztal. Vlastně se dá v Rakousku lyžovat téměř všude a tamní turistický průmysl je na vysoké úrovni. A ani cenově to není nakonec tak drahé, porovnáme-li cenu za týdenní pobyt čtyřčlenné rodiny u nás a u „sousedů“.

Než pojedete v této zimní sezoně poprvé na lyže, nezapomeňte si dát v servisu seřídit vázání na lyžích tak, aby odpovídalo vaší aktuální váze a vašim schopnostem. Bezpečnost je důležitá nejen pro vás, ale i pro vaše okolí. U cest do zahraničí se pojistěte. Zde se rozhodně šetřit nevyplatí.

Vyrazit můžete kamkoli, vždy vybírejte místo, které vám vyhovuje. U cest do zahraničí se nezapomeňte pojistit.

Připravila: Veronika Jakubcová