Krásná a zdravá

Časopis o všem, co zajímá moderní ženu

Jak vybrat ty správné plesové šaty?

Jak vybrat ty správné plesové šaty?

Začíná sezona plesů a večírků a vy opět řešíte, že nemáte co na sebe? Chcete zaujmout a vymanit se z davu? Jakže? Chystáte se situaci vyřešit rychlou návštěvou obchoďáku? V tom případě je velká šance, že se stejným nápadem přijde mnoho dalších žen a bude vás tak několik na jednom místě se stejným outfitem. 

Pokud si společenské šaty spojujete s nepohodlím a strojeností, není to dobře. Tyto představy jsou většinou výsledkem nakupování konfekce, kdy se jen málokdy trefíte do správné velikosti. Společenské šaty jsou ale oděvem, ve kterém je naopak důležité cítit se komfortně a pohodlně, abyste byla schopná protancovat a užít si celý večer.

Šaty, které si oblečete, musí zobrazovat vaši jedinečnou ženskost, tedy upozorňovat na vaše přednosti, a naopak zakrýt nedostatky. Nesmíte zapomenout, že musí odpovídat vaší osobnosti, věku a stylu.

Nejlepší volbou jsou v tomto případě šaty „na míru“, které si můžete pohodlně půjčit a vystřídat tak několikery šaty za sezonu. Řešila jsem stejný problém a musím přiznat, že půjčovna byla na synův imatrikulační ples trefou do černého.

Hledala jsem dlouho, ale našla jsem Šatník, kde téměř rodinná, a přesto velmi profesionální atmosféra, skvělý servis a šaty té nejvyšší kvality dokonale ukojily mé ženské potřeby. Jenže, milé „Krásky“, ani tak to není jen tak. Šaty musíte vybírat nejen podle toho, jak se vám na ramínku líbí, ale především tak, aby se k vám celkově hodily.

Pokusím se vám dopředu poradit a k tomu účelu jsem při výběru a zkoušení šatů vyzpovídala majitelku půjčovny Anetu Šťastnou.

Šaty na ples mohou být různé, dlouhé i krátké, černé i barevné, fantazii se v podstatě meze nekladou. Je však potřeba šaty vybírat s ohledem na několik aspektů.

Záleží na charakteru společenské události, zda má předepsaný konkrétní „dress code“. Např. black tie a white tie, u obou se očekávají dlouhé večerní šaty. Může být také creative black tie, kdy, jak název napovídá – mohou ženy (i muži) obléknout i trochu výstřednější oděv, vhodné jsou spíše krátké šaty. Dále je „formal dress code“, na který se hodí jak dlouhé, tak i krátké šaty. Dalším typem „dress codu“ je semi – formal. Ten je méně formální než black tie. Zde záleží i na tom, zda akce začíná před či po 18. h. V prvním případě je lepší zvolit kostýmek a ve druhém krátké šaty. Předposledním typem je „cocktail“, tedy vhodná příležitost pro koktejlové šaty. Posledním zmíněným typem budou „dressy casual“ a „smart casual“, které nejsou tak formální a lze zvolit o něco ležérnější styl – různé šaty či kostýmek, kalhoty s halenkou anebo jiným společenským topem. Takže pro začátek je důležité zjistit, jaký je předepsaný „dress code“. Co se týká třeba maturitních plesů, u maturantek je to jasné, ty oblékají večerní róbu, zatímco hosté mohou zvolit jak dlouhé, tak krátké šaty. Letos jsem na jednom maturitní plese byla a cca 90 % žen – hostů – mělo krátké šaty.

Je důležité vzít při výběru v potaz také tvar a výšku postavy?

Co se týká tvaru postavy, zde je dobré vybírat tak, aby šaty případné nedostatky zakryly, a nezdůrazňovat např. větší partie obtaženými šaty na těle. U typů s plnějším poprsím a boky je dobré zvýraznit pas, u typů s větší spodní částí těla jsou vhodné šaty se sukní do tvaru A, která zakryje širší boky. Pak je tu typ žen, které mají širší horní část těla, zde je ideální výstřih do V. A v neposlední řadě je tu chlapecká postava. Těmto typům sluší korzetové šaty doplněné o nějaký výrazný prvek. I v tomto ohledu umíme ženě poradit, pokud si vybere nevhodné šaty, a naopak najdeme ty správné. Samozřejmě je také důležité, aby se žena ve vybraných šatech cítila pohodlně, aby ji nikde nic neškrábalo, aby nebyly příliš obtažené a dobře se jí v nich dýchalo apod.

Poradíte ženám i s ohledem na jejich barvu vlasů a pleti?

To je také důležité, protože ve správné barvě může žena i (opticky) omládnout. Dělíme se podle ročního období na jarní, letní, podzimní a zimní typy. Každému sluší něco jiného. Jarní typ jsou světlé vlasy a bledá, narůžovělá pleť. Nejvíce jarním typům sluší jemné teplé barvy se žlutými podtóny, např. meruňková, krémová, jemná růžová. Letní typ má velmi světlou pleť a vlasy plavé, až tmavě hnědé. K těmto typům se hodí pastelové barvy a modrý podtón. Podzimní typ se vyznačuje broskvově-béžovou pletí a vlasy hnědými či zrzavými, až do červena. Tento typ by měl volit zemité barvy podzimu, jako je hnědá, oranžová, zlatá nebo třeba khaki zelená. A poslední, zimní typ má „porcelánovou“ pleť, tedy velmi světlou, a tmavé, až černé vlasy. Pro ně jsou vhodné studené a výrazné barvy, např. červená, zelená, tmavě modrá, ale i černá. Toto je dobré zjistit dopředu, aby pak žena věděla, z jakých barev šatů má vybírat.
Jste sice zatím, jak zde sleduji, asi jen menší půjčovna, ale o to větší tu mám pocit, že můžete nabídnout osobní a přátelský přístup.

Ano, to je naše nesporná výhoda. Představu o šatech či celém outfitu můžeme probrat v naší půjčovně na I. P. Pavlova, a to třeba i u skleničky vína. Jsme asi jediná půjčovna, která nabízí už kompletní, sladěné outfity, tzn. šaty včetně bot, kabelky a šperků. Je to výrazná pomoc těm ženám, které mají málo času, aby se tím zabývaly, anebo těm, které to třeba nebaví nebo si neumí outfit sladit samy. Máme k dispozici i stylistku, pokud by si některá klientka přála. Stejně tak spolupracujeme s dobrou vizážistkou.

Čím ještě se lišíte od podobných půjčoven vašeho typu?

Soustřeďujeme se na to, aby se nabídka našich šatů od ostatních půjčoven výrazně lišila, a snažíme se to celé pojmout převážně v retro stylu, který se nyní opět vrací „do módy“. Pár šatů máme i v art deco stylu. Chceme postupně půjčovnu zvětšovat a zařadit i další kategorie. Zatím máme dámské a dětské šaty, do budoucna určitě zařadíme i sekci kostýmků, které využijí zejména starší dámy. Možná vytvoříme i pánskou sekci.

Proč ženy využívají vaše služby?

Spousta žen tuto službu využívá s tím, že nechtějí nosit na všechny akce stále stejné šaty, to by bylo přece faux pas. A to je správné – místo toho, aby si kupovaly vždy nové šaty, které pak jen bez dalšího využití visí ve skříni, vyřeší to půjčením. Za prvé, je to stojí více peněz než si šaty půjčit (i když to záleží na vybrané půjčovně), za druhé, to ušetří místo ve skříni a za třetí, v půjčovně mají šaty stále využití, takže je to i ekologické. Stále je ale také dost žen, kterým se půjčení šatů příčí. Je to ale pro ně daleko pohodlnější – šaty si půjčíte a vrátíte a nemáte s nimi žádné další starosti. O vše se postará půjčovna, o vyčištění i případné opravy. Je to přece tak jednoduché: my s vámi vybereme ty správné šaty nebo celý outfit a na vás už jen je si ples či jinou společenskou událost užít.

Aneto, děkuji vám za pomoc, příjemně strávené chvíle a milý rozhovor.

A vám, milé „Krásky“, můžu Šatník vřele doporučit. Najdete ho na adrese: Lublaňská 57, Praha 2 – nám. I. P. Pavlova, nebo zkuste napsat či zavolat přímo Anetě Šťastné na: satnik@outlook.cz, tel.: 735 129 086.

Přejeme šťastnou ruku při výběru!

www.isatnik.cz